Już w sierpniu w Sejmie ma pojawić się poselski projekt ustawy, który umożliwi weryfikację statusu zaszczepienia pracownika, informuje ”Wprost”. Pomysł gen ma być wyjściem naprzeciw oczekiwań przedsiębiorców, którzy chcieliby dzięki temu mieć większy wpływ na bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy.

W sierpniu w Sejmie ma pojawić się poselski projekt, który ma dać prawo do weryfikacji przez pracodawców statusu zaszczepienia pracownika, informuje ”Wprost”.

Z informacji portalu wynika, że pracodawcy będą mogli wymagać dowodu szczepień i w przypadku braku zaszczepienia przesunąć pracownika np. na inne stanowisko. Projekt miał powstawać w trakcie rozmów Jarosława Gowina z pracodawcami.

Pracodawcy zwracają uwagę na fakt, że nawet bez regulacji prawnych, chcieliby istotnych obostrzeń dla niezaszczepionych pracowników, pisze ”Dziennika Gazeta Prawna”.

Firmom coraz bardziej doskwierają ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o tym, którzy z pracowników przyjęli preparat przeciwko COVID-19. Takie regulacje miałby pozwolić na: „skuteczniejsze zadbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych, klientów oraz kontrahentów. Pracodawca mógłby podjąć odpowiednie działania organizacyjne, np. skierować osoby niezaszczepione do pracy zdalnej” – czytamy w ”DGP”

Obecnie na przeszkodzie stoją przepisy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudniający może pozyskać informacje dotyczące stanu zdrowia pracownika, ale tylko za zgodą pracownika i z jego inicjatywy.