Fani Pol’and’Rock Festival spotkają się w ostatni weekend lipca na płycie lotniska Makowice-Płoty. Jerzy Owsiak w rozmowie z TVN24 zaznaczył, że wydarzenie będzie otwarte dla 20 tysięcy osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. – Jest pandemia, ale są przepisy, które wyraźnie mówią, jak możemy zorganizować koncert – przypomniał prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

27. edycja Pol’and’Rock Festival odbędzie się po raz pierwszy w Makowicach w województwie zachodniopomorskim. Dotychczas jedna z największych imprez muzycznych w Europie odbywała się w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim. – Jest pandemia, ale są przepisy, które wyraźnie mówią, jak możemy zorganizować koncert. Jesteśmy po bardzo dobrym spotkaniu w Szczecinie w urzędzie wojewody. Dodam, że było to spotkanie bardzo konstruktywne – powiedział TVN24 Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizującej festiwal.

Owsiak wyraził zadowolenie, że prowadzone rozmowy dotyczyły organizacji festiwalu. – Rozmawialiśmy o tym, jak to zrobić najbardziej bezpiecznie – zaznaczył. Na płycie byłego wojskowego lotniska Makowice-Płoty, które obecnie znajduje się w prywatnych rękach, organizatorzy będą musieli od podstaw wybudować całe festiwalowe zaplecze. Owsiak zaznaczył, że największym obecnie wyzwaniem jest dostarczenie do tego miejsca wody oraz wywiezienie nieczystości.

– Określiliśmy ten festiwal na 20 tysięcy osób, bo tylu osobom jesteśmy w stanie zapewnić komfort – powiedział. – Nikt nam nie stawiał bariery, że może to być 40 tysięcy czy 100 tysięcy osób. 20 tysięcy osób to jest ogromne wyzwanie – dodał. Owsiak wyjaśnił, że do festiwalowej publiczności skierowane zostało pytanie, czy woli festiwal dla 250 osób, czy dla 20 tysięcy osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Mówił, że decydując się na dwudziestotysięczną publiczność, należy spełnić „warunki, które dzisiaj są bardzo wyraźne”. – Osoby muszą być zaszczepione, musimy się zarejestrować, teren musi być ogrodzony – wyliczał.

– Ogromna większość fanów festiwalu odpowiedziała: dobra, szczepimy się, rozumiemy taką ideę, przyjeżdżamy. Jesteśmy na to przygotowani – wyjaśnił. Owsiak zapowiedział, że od wtorku 27 lipca będzie można już przyjeżdżać na teren festiwalu, który potrwa od 29 do 31 lipca. – 12,5 tysiąca wejściówek rozeszło się bardzo szybko. 7,5 tysiąca szykujemy na przyszły tydzień – dodał.

Szef WOŚP zaznaczył również, że transmisję z festiwalu będzie można śledzić w internecie. Zwrócił uwagę, że grupa tysiąca osób będzie odpowiedzialna za przygotowanie sceny, oświetlenia i nagłośnienia. Idea organizacji festiwali muzycznych i koncertów tylko dla osób zaszczepionych nie wszystkim się podoba. W sobotę zespół Kult opublikował oświadczenie, w którym poinformowano, że „grupa KULT nie bierze udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni”.

– Trudno, to jest wybór zespołu – skomentował tę decyzję Owsiak. – Ja tylko przypominam, że zespół ma komfortową sytuację, bo przyjeżdża na gotowe. To organizator musi przygotować cały festiwal. Rozumiem, że zespół Kult wydał takie oświadczenie, nawet w pewnym momencie powiedziałem: „brawo, dla Kultu, walczcie o to”, ponieważ uważamy, że samo przetestowanie wystarczyłoby. Jesteśmy na to przygotowani, że oprócz szczepienia wszyscy przejdą testy. Zabukowaliśmy już 25 tysięcy testów – powiedział. Szef WOŚP zaznaczył, że prywatnie jest zwolennikiem szczepień i „nie powinno się z tym dyskutować”. – Sytuacja jest, jaka jest. Festiwal nie jest dla jednego zespołu, ale dla ponad 30 zespołów, jest dla publiczności – dodał.

Pol’and’Rock Festival (do 2017 roku impreza nazywała się Przystanek Woodstock) to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń muzycznych w Polsce. Jest organizowane przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki środkom od sponsorów, sprzedaży gadżetów i darowizn. W założeniu impreza, która przez organizatorów określana jest mianem „najpiękniejszego festiwalu świata”, jest podziękowaniem dla wolontariuszy za pomoc w zbieraniu pieniędzy podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zeszłoroczna edycja odbyła się w sieci. Miłośnicy muzyki pod sceną pojawią się pierwszy raz od lata 2019 roku.