Wystawą „Od Hermanna Pommerereninga do M&D Photo – Kamieńskie zakłady forograficzne” w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej świętowano 15 – lecie powołania instytucji. Jak wspominał dyrektor Grzegorz Kurka, to bowiem wystawa poświęcona kamieńskiemu fotografowi Adolfowi Barteltowi była pierwszą realizowaną w placówce. 

– Obchodzimy 15 – lecie naszej instytucji, która mocno zaznaczyła swoją obecność w kulturze kamieńskiej. Inspirujemy nie tylko mieszkańców Kamienia Pomorskiego do działań na rzecz ochrony dziedzictwa, ale także innych do tego, aby o to dziedzictwo dbać. Kolejne miasta na Pomorzu Zachodnim patrząc na nas podejmują własne działania w celu powołania instytucji stricte muzealnych. Te 15 lat bardzo szybko minęło, ale w tym czasie dokonały się kosmiczne zmiany. Ci którzy tu ze mną stoją uczestniczyli bezpośrednio od początku w działaniach podejmowanych z powołaniem Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej podkreślał Grzegorz Kurka.

Muzeum dysponuje obecnie dwoma przepięknymi budynkami, a swoją drogę rozpoczynało od kapitularza w kamieńskiej Katedrze. Nie obyło się to bez życzliwości dziekana Dariusza Żarkowskiego, który udostępnił przestrzeń do działania MHZK.

« z 21 »

To jest miejsce spotkań naszych mieszkańców. Na przełomie 15 lat mieliśmy bardzo dużo wydarzeń związanych z życiem Kamienia Pomorskiego po 1945 roku poprzez organizację wystaw, konferencji czy seminariów. Nie ma muzeum bez ludzi, dlatego w moim obowiązku jest podziękowanie tym którzy rozsławiają MHZK, dbają o jego wizerunek oraz rangę. Mam tu na myśli Grzegorza Kurkę, który 24 godziny na dobę myśli o Muzeum. Z tego miejsca chciałbym podziękować Błażejowi Bubnowiczowi, którego praca jest nieoceniona oraz reszcie kadry – powiedział Burmistrz Stanisław Kuryłło.

Kiedy przyszedłem do parafii byłem przerażony tym co znalazłem na strychu wirydarza. Poszedłem wtedy do Grzegorza, który od razu powiedział, że to pozostałości niemieckiego przedwojennego muzeum. Grzegorz zaczął to eksponować i pokazywać. Jestem wdzięczny mu za to, że z Błażejem za każdym razem gdy coś się dzieje przy katedrze w ramach archologii, oni zawsze tu są. Wiele rzeczy zostaje dla potomnych dzięki pracy Muzeum. To MHZK wpływa na kształtowanie naszych postaw, bo tu się odbywają spotkania z dorosłymi, dziećmi, młodzieżą i każdy może dotknąć śladów różnych generacji i narodowości, które zamieszkiwały nasze tereny podkreślał ks. dziekan Dariusz Żarkowski.