Ważna informacja dla właścicieli domów jednorodzinnych. Ruszył nabór wniosków o przyznanie dotacji w kwocie 6 tys. złotych na sfinansowanie do 80 proc. kosztów utworzenia na swoich nieruchomościach systemów zatrzymywania wód opadowych lub roztopowych.
Komunikat dotyczący naboru wniosków opublikował na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jak poinformował Fundusz, „program Moja Woda ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce”.
Z programu skorzystać mogą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele nieruchomości z domem jednorodzinnym. System zatrzymywania wód powinien powstać na takiej prywatnej posesji.
Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu Moja Woda jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach – przekazała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, cytowana przez NFOŚiGW.
Dotację w kwocie 6 tys. złotych można przeznaczyć na sfinansowanie do 80 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji, która pozwoli zatrzymywać deszczówkę w obrębie nieruchomości.
Jak podkreślono, „dzięki temu wody opadowe lub roztopowe z posesji nie są odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji sanitarnej lub deszczowej albo do rowów odwadniających czy na sąsiadujące tereny, ulice i place), lecz służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych„.
NFOŚiGW poinformował, że wnioski należy składać za pośrednictwem funduszy wojewódzkich. Szczegółowe informacje o sposobie składania formularzy można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków rozpoczął się 3 sierpnia i potrwa do wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków.
4 komentarzy
Anonim mówi:
sie 4, 2023
o godzinie 8:07
A potem cyk podatek ;)
Anonim mówi:
sie 4, 2023
o godzinie 7:23
+ podatek od deszczówki w gratisie :):)
kron 63 mówi:
sie 3, 2023
o godzinie 20:56
Na Okęcie przybywa brygada RONA (Russkaja Oswoboditelnaja Narodnaja Armia) pod dowództwem renegata, gen. SS Bronisława Kamińskiego.
Na Ochocie, w Śródmieściu i na Woli nieprzyjaciel wykorzystuje ludność cywilną jako „żywe tarcze”, osłaniające natarcie niemieckich czołgów przed ogniem Powstańców.
Oddziały wroga podpalają domy i mordują ludność cywilną, głównie na Woli, Mokotowie i Ochocie. W Śródmieściu Powstańcy opanowują obiekty o znaczeniu strategicznym: Dworzec Pocztowy w Al. Jerozolimskich przy Żelaznej, Dom Turystyczny przy pl. Starynkiewicza, posterunek policji niemieckiej „Nordwache” u zbiegu Chłodnej i Żelaznej. W Śródmieściu południowym obsadzają znaczną część terenów Politechniki. Niemcy uderzają z mostu Poniatowskiego w stronę Dworca Głównego. Na Starym Mieście Polacy zdobywają Pałac Blanka, obsadzają Arsenał .
Ok. godz. 20 lotnictwo niemieckie dokonuje pierwszych nalotów na Wolę i miasto. Na Mokotowie Powstańcy umacniają południową część dzielnicy.
3.08
Anonim mówi:
sie 4, 2023
o godzinie 14:30
A ruscy stoją i czekają. Może nawet zacierają dłonie.