Mocny akcent na zakończenie obecnej kadencji samorządu w Dziwnowie. Podczas dzisiejszej (16.10) sesji Rady Miejskiej, radni na wniosek Burmistrza wyrazili zgodę na spłatę blisko 5 mln złotych kredytów. Tym samym nadmorskiej gminie pozostanie do spłaty jedynie 16 mln złotych obligacji zaciągniętych w 2015 roku.

– Z uwagi na to, że sytuacja gminy w 2018 roku jest bardzo korzystna, Burmistrz zdecydował, że spłacimy kredyty które mieliśmy zaciągnięte do 2022 roku w całości – tłumaczyła skarbnik Grażyna Madońska.

I tak zamiast 220 tys. zł, gmina wpłaci na konto banków 4,7 mln złotych. Środki na spłatę zobowiązań pochodzą ze sprzedaży mienia. Gminie Dziwnów pozostają do spłaty obligacje od 2023 roku.

Spłacamy kredyt złotówkowy w całości. Zostaną tylko obligacje, które planuje spłacać wcześniej niż zostało to założone. To, że spłacamy kredyt nie spowoduje nagle, że nie będziemy mieli nadwyżki budżetowej. Odpowiadając na szereg pojawiających się w internecie komentarzy, jako gospodarz chciałbym powiedzieć, że gmina nie zachorowała na inwestycje i zaciąganie kredytów. Kiedy w 2015 roku wypuściliśmy obligacje, którymi spłaciliśmy kredyty nie zaciągnęliśmy ani złotówki. Sytuacja samorządu jest bardzo dobra i bezpieczna – podkreślił Grzegorz Jóźwiak.

Mówi się, że zadłużenie na jednego mieszkańca jest bardzo wysokie, nikt jednak nie zwraca uwagi jak wysokie są dochody na jednego mieszkańca – dodała Skarbnik.