DSC04357

Rada Miejska w Dziwnowie dała burmistrzowi zielone światło do emisji 16 mln złotych obligacji. Zostaną one wyemitowane do końca grudnia 2015 roku i mają posłużyć jako spłata dotychczasowych zobowiązań gminy wynoszących ponad 10 mln złotych oraz spłaty ponad 5 mln złotych deficytu wynikającego z niezrealizowania sprzedaży nieruchomości. Ich spłata potrwa do 2032 roku.

Podjęcie decyzji o emisji obligacji nie było łatwą decyzją. Wiemy że to powoduje zadłużenie na lata przyszłe. Czasami może padać zarzut, że zadłużymy gminę i ktoś za nas będzie to spłacał. Odpowiadam wtedy z humorem, bo kiedyś ktoś mi powiedział, że jak zrobię drogę „102” przez Dziwnów to mam na stanowisku burmistrza „dożywocie”. Jeśli zdrowie pozwoli to chcę jeszcze trochę popracować w samorządzie więc nie zakładam, że będzie to spłacał ktoś inny za mnie. Jest to ciężka decyzja, ale niezbędna ze względu na to, że wchodzimy w ostatni okres programowania. Jest dużo środków unijnych z których powinniśmy skorzystać – podkreślał burmistrz Grzegorz Jóźwiak.

DSC04397

Dług gminy Dziwnów na koniec 2015 wyniesie 21 mln złotych i powiększy się jedynie o 5 mln w stosunku do 2014 roku. Jednym z efektów zaciągnięcia kolejnych zobowiązań i spłaty wszystkich wytworzonych do tej pory długów będzie znaczne przekroczenie wskaźników narzuconych przez Regionalną Izbę Obrachunkową kontrolującą finanse samorządów. Jak podkreślał burmistrz Dziwnowa ta kwestia została uzgodniona z RIO.

Z wielkim sentymentem i uznaniem dla Pana burmistrza muszę podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Tą uchwałą zadłużymy nasze wnuki i prawnuki. Możecie Państwo zobaczyć, że dzieci które dziś mają rok będą wciąż musiały to spłacać. W grudniu ub. roku debatowaliśmy nad budżetem. Zgłosiłem około 50 wniosków i różnych spostrzeżeń do budżetu uważając go za nierealny. Do tego tematu nie wróciliśmy nigdy a dziś sytuacja ekonomiczna przedstawia się tak jak przedstawia. Obligacje w części pokryją dotychczasowe długi, ale jednocześnie pokrywają ponad 5 mln złotych niezrealizowanych bieżących wydatków – powiedział podczas sesji radny Zbigniew Zwolan, były wójt Dziwnowa.

DSC04400

To idealny moment, żeby się jeszcze bardziej rozwinąć poprzez stworzenie inwestycji przyczyniających się do szybszej spłaty naszego zadłużenia – stwierdziła radna Bożena Próchniak.

DSC04413

Za podjęciem uchwały głosowało 12 z 13 radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.