Od 1 grudnia w życie wchodzą nowe obostrzenia epidemiczne zmniejszające m.in. limity osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach. To reakcja rządu na pojawienie nowej mutacji koronawirusa Omikron.

W poniedziałek wieczorem ukazało się rozporządzenie w tej sprawie w Dzienniku Ustaw. Nowe obostrzenia mają obowiązywać do 17 grudnia tego roku.

Według nowych wytycznych zmniejszony zostanie limit osób w obiektach handlowych do jednej na 15 mkw z obecnie obowiązujących 10 mkw dla jednej osoby.

– Obecne limity w pomieszczeniach zamkniętych są nierespektowane. Nie są też egzekwowane i tak będzie z kolejnymi — skomentował dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze. Dodał, że są to restrykcje „nie na miarę potrzeb, ale politycznych możliwości”.

Podkreślił, że tego rodzaju ruch nie był ze strony rządu konsultowany z Radą Medyczną. W zasadzie w przypadku tak „kosmetycznych” zmian dr Szułdrzyński nie widzi potrzeby takiej konsultacji.

Ponadto w obiektach, gdzie limit zapełnienia wynosił 75 proc., zostanie on zmniejszony do 50 proc. Dotyczy to gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych jak baseny, aquaparki. W tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione.

Zmniejszony też będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób. Nowy limit to 100 osób. Chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki. Większe obostrzenia będą też m.in. w siłowniach – do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard obowiązywał limit jedna osoba na 10 mkw. Obecnie ten limit wynosi jedna osoba na 15 mkw.

Zródło
PAP