To rekordowo wysokie wsparcie i rekordowa liczba stypendystów marszałka: 70 tys. zł pozwoli 24 najmłodszym muzykom realizować swoje pasje. Wszystko to w ramach programu stypendialnego marszałka „Janko Muzykant”. Stypendyści pochodzą z terenu całego regionu. Są uczniami szkół Szczecina, Koszalina, Goleniowa, Mieszkowic, Gryfina, Kamienia Pomorskiego, Morynia, Mierzyna, Myśliborza czy Sowna.

To już siódma edycja stypendium, którego pula, wraz z tegoroczną edycją przekroczyła już 370 tys. zł. Od 2013 roku uzbierało się już ponad 120 młodych stypendystów. Niektórzy są nimi co roku i wobec trudnej sytuacji finansowej w domu, stypendium jest jedyną możliwością znalezienia funduszy na muzyczne hobby dzieci.

Rodzaj stypendialnych świadczeń dopasowany jest do potrzeb składających wnioski. Mogą być to kursy i warsztaty muzyczne. Część stypendystów rozpoczyna swoje zajęcia mimo wakacji, w lipcu. Dzieci doskonalą swój śpiew, naukę gry na instrumencie, podglądają bardziej doświadczonych kolegów. Zakup keyboardu, dofinansowanie zakupu drogich instrumentów czy wielu niezbędnych do ćwiczeń akcesoriów pozwala rozwijać się w domowym zaciszu.

– Skala talentu tych młodych osób jest niesamowita. Od początku stypendium przewidziane było dla tych, którzy potrzebują wsparcia, żeby realizować swoje pasje. Jestem dumny i wzruszony tym, jak olbrzymią siłę mają w sobie stypendyści, jak bardzo chcą się rozwijać i jak świetnie sobie radzą, mając czasami naprawdę niełatwe warunki – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Z naszego powiatu stypendia otrzymali dwaj młodzi muzycy Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kamieniu Pomorskim. Chodzi o 10 – letniego Filipa Wojciechowskiego oraz 12 – letniego Kamila Szymańskiego.

Młodszy z nagrodzonych słynie przede wszystkim z gry na akordeonie. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych. Zdobył on m.in. II miejsce podczas Międzynarodowego Akordeonowego konkursu w Puli na Chorwacji czy I miejsce na konkursie akordeonowym w Pradze. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich. W ub. roku razem z Karolem Szymańskim zajął on drugie miejsce w kategorii zespołów I stopnia podczas 25. Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu. Filip Wojciechowski został nagrodzony wyróżnieniem w najmłodszej solowej kategorii wiekowej.

Z kolei Karol Szymański jest najlepszym uczniem PSM w Kamieniu Pomorskim. Wygrywał szereg konkursów wojewódzkich czy ogólnopolskich. Nieobca jest mu też rywalizacja na arenie międzynarodowej.