Nie jest tajemnicą, że najlepszym pokarmem dla każdego maluchu jest mleko matki. W przypadku, gdy ciąża przebiegła prawidłowo, noworodek właśnie w taki sposób powinien być karmiony. W niektórych wypadkach jednak nie jest to możliwe i konieczne jest stosownie innego rodzaju pokarmu. Mleko dla dzieci to dość szeroki temat, którym powinna zainteresować się każda świeżo upieczona mama. Co warto wiedzieć na ten temat?
Mleko modyfikowane dla niemowląt – co to jest?
Spora część matek karmi swoje dzieci tak zwanym mlekiem modyfikowanym. Czym jest ten specyfik? To nic innego jak krowie mleko dla dzieci, które zostało zmodyfikowane w taki sposób, aby nie znajdowały się w nim żadne, groźne dla malucha, substancje. Zadaniem tych działań jest także możliwe upodobnienie napoju do pokarmu, który znajduje się w piersiach matki.
Jak wygląda skład mleka modyfikowanego?
- Białko. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że krowie mleko jest bardzo obfite w biało. Niestety maluch nie może przyjmować go w takich ilościach, dlatego modyfikowana wersja tego napoju ma go znacznie mniej.
- Kwas DHA. Jest to niezbędny dodatek, bez którego żaden maluch nie będzie w stanie w pełni prawidłowo się rozwijać.
- Bakterie L.Reuteri. Odpowiedzialne są za tworzenie w organizmie dziecka specjalnej struktry ochronnej. Pomagają także w utrzymaniu poprawnej flory w ciele malucha.
- Substancje zagęszczające. Dodawane są w formie skrobi ziemniaczanej, mączki świętojańskiej czy gumy skrobiowej z nasion fasoli.
W jaki sposób wiek dziecka wpływa na wybór mleka modyfikowanego?
Mleko modyfikowane, choć jest mocno upodobnione do pochodzącego z piersi matki, nieco się różni. Właśnie dlatego konieczne jest jego odpowiednie dobieranie do wieku malucha. Na samym starcie życia potrzeby niemowlaka są naprawdę nieduże, a jego żołądek nie jest w stanie pomieścić sporych porcji. W związku z tym jednorazowa dawka wynosi około 100 mililitrów. Po 6 miesiącach życia należy zmienić rodzaj mleka, gdyż wtedy może ono już zawierać znacznie więcej witamin oraz innych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dziecka.