Ministerstwo Zdrowia planuje skrócić okres izolacji dla chorych na COVID-19. Zmiana polityki w tym zakresie ma związek z coraz powszechniejszym udziałem wariantu Omikron wśród nowych zakażeń. Decyzja zostanie podjęta jeszcze w tym tygodniu — zapowiedział rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

— Chcielibyśmy w środę ogłosić decyzję o skróceniu okresu izolacji dla wszystkich obywateli, którzy chorują w naszym kraju — powiedział Andrusiewicz. Rzecznik MZ poinformował, że decyzję ogłosi „zapewne minister Adam Niedzielski na konferencji prasowej”.

Jak dodał, skrócenie izolacji wiąże się z „krótszym okresem objawowym i krótszym okresem, kiedy aktywnie zakażamy i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach”. Przypomniał, że takie zasady obowiązują już medyków i funkcjonariuszy. W ich przypadku obowiązuje siedem, a nie dziesięć dni.

— Widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju. Te decyzje jeszcze dziś, góra do jutra powinny zapaść. (Odbędzie się) Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia i w środę chcemy państwu to zakomunikować — poinformował.

Dopytywany o to, czy są także plany skrócenia okresu kwarantanny, Andrusiewicz zaprzeczył. — Na dziś nie mowy o likwidacji kwarantanny (…) Okres kwarantanny na dziś pozostaje stały, nie wykluczamy, że to się zmieni — zastrzegł.