W poniedziałek 6 września 2021 r. piękny jubileusz 100 urodzin obchodziła Pani Maria Madera z Wolina. Uroczystości jubileuszowe rodzina Jubilatki zorganizowała w niedzielę 5 września. Ta wyjątkowa uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Wolińskiej Kolegiacie. Po mszy świętej w imieniu Burmistrz Wolina i władz samorządowych, życzenia Jubilatce złożył Zastępca Burmistrza Wolina Pan Jarosław Mikołajczyk wręczając kwiaty i drobny upominek, a także przekazał list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Maria Madera urodziła się 6 września 1921 r. w miejscowości Wołoczków koło Tarnopola na Ukrainie. Po agresji Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki 1941 r. została wywieziona na roboty przymusowe do gospodarstwa rolnego w Bawarii. Po wyzwoleniu tych terenów przez armię amerykańską w 1946 roku przyjechała do Wolina, gdzie odnalazła swojego przyszłego męża Mariana, z którym znała się jeszcze ze swojej rodzinnej miejscowości i wspólnie objęli 13 hektarowe gospodarstwo rolne.

Zmarły w 1966 r. mąż Pani Marii został wywieziony na początku wojny przez Rosjan na Syberię. Tam zgłosił się do Wojska Polskiego i wstąpił do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki z którą przeszedł cały szlak bojowy – od Lenino do Berlina. Pani Maria miała 9 rodzeństwa – 1 siostrę i 8 braci.  Pani Maria Madera wspólnie ze zmarłym mężem wychowali dwoje dzieci, syna i córkę i dochowała się sześciu wnuków i jednego prawnuczka i pięciu prawnuczek. Praktycznie cała rodzina jubilatki mieszka w Wolinie i otacza ją życzliwą opieką i pomocą.

Szanownej Jubilatce życzymy kolejnych 100 lat.
UM w Wolinie