Rodzina jest najważniejszym i najwspanialszym fundamentem społeczeństwa – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki na briefingu po spotkaniu na temat „Mieszkania bez wkładu własnego” z przedstawicielami Rady Rodziny, Związku Dużych Rodzin oraz rodzinami.

Premier na briefingu prasowym podkreślił, że „rodzina jest najważniejszym i najwspanialszym fundamentem całego społeczeństwa”. „Jest nie tylko ostoją, jest miejscem, w którym rozwijają się zdolności, ale przede wszystkim jest miejscem, w którym uczymy się dobra, uczymy się tego, czym jest pomoc drugiemu człowiekowi, czym jest miłość” – powiedział. Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd „odważnie i rozważnie” podchodzi do kwestii rodziny, polityki społecznej i prorodzinnej. Wskazał, że do rodzin kierowane są m.in. środki odzyskane od przestępców podatkowych. „To już jest coś, co rodziny mają, nikt im tego nie odbierze, przynajmniej tak długo, jak my rządzimy, jesteśmy tego gwarantem” – zapewnił.

– Odwaga wymaga przede wszystkim tego, żeby środki przesunąć w kierunku rodzin. Te środki udało się odzyskać z rąk przestępców podatkowych. Udało się ustabilizować finanse publiczne, co potwierdza Komisja Europejska – dodał premier.

Program „Mieszkanie bez wkładu” ma skompensować odwieczny deficyt w Polsce – brak mieszkań, brak „czterech kątów”. – To było i jest marzenie wielu młodych polskich rodzin, także tych, którzy w poszukiwaniu lepszego życia musieli za ocean czy kanał La Manche emigrować” – powiedział premier. W programie „Mieszkanie bez wkładu” kredytem bez wkładu własnego będzie mieszkaniowy kredyt hipoteczny spełniający warunki określone w ustawie i udzielany przez banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z BGK. – My jesteśmy gwarantem przesunięcia środków w kierunku rodzin. Dziś zaprezentowaliśmy kilka szczegółów dotyczących „Mieszkania bez wkładu własnego”. Mieszkania, gdzie wkład własny gwarantuje Skarb Państwa – kontynuował premier.

Łącznie z programu będzie mogło skorzystać́ ok. 80 tys. rodzin rocznie. Wysokość́ otrzymanego finansowania będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 20 tys. zł w przypadku 2. dziecka, 60 tys. zł – trzeciego i kolejnego. Jak dodał, dziś ( 10 sierpnia) poprosił Rządowe Centrum Legislacji o natychmiastową pracę w tym zakresie. – Aby w przeciągu paru tygodni powstał całościowy projekt ustawy o gwarancji wkładu własnego dla mieszkań dla małżeństw do 40 roku życia – zapewnia Mateusz Morawiecki.

Program obejmie także powiększenie mieszkania. – Jak ktoś już ma jakieś swoje małe mieszkanie, spłaca kredyt hipoteczny – takich rodzin jest przecież setki tysięcy, żeby wtedy państwo polskie pomogło w polepszeniu standardów – kontynuował premier.