Na Pomorzu Zachodnim powstanie 11 kolejnych ekomurali. O wyborze najlepszych grafik zdecydowały głosy mieszkańców i komisji konkursowej. Do wykonania murali mają być użyte specjalne farby pochłaniające zanieczyszczenia. Zwycięskie projekty zostały opublikowane w czwartek.
– Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu za ich zaangażowanie i pomysłowość. Gratuluję zwycięzcom. Murale będą nie tylko ozdobą, ale też świadectwem tego, że Pomorze Zachodnie potrafi łączyć sztukę z ekologiczną świadomością – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Ogłoszony przez Pomorze Zachodnie konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło 87 projektów. Dużym zaangażowaniem wykazali się także mieszkańcy, którzy w pierwszym etapie mieli możliwość w głosowaniu internetowym wskazać swoich faworytów. W kolejnym etapie głosy oddali członkowie komisji konkursowej.
– Ostateczna ocena była złożona. To nie tylko wynik internetowego glosowania mieszkańców, ale także średnia arytmetyczna punktów przyznanych w 3 kryteriach: oryginalność i kreatywność; czytelność oraz konstrukcja. Dopiero suma tych dwóch ocen decydowała o ostatecznym rozstrzygnięciu – tłumaczy przewodniczący komisji, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dr hab. inż. arch. Wojciech Bal.
Nowe ekomurale powstaną w 11 lokalizacjach w tym m.in. w Dziwnowie oraz Golczewie. Tak jak już istniejące, zostaną wykonane specjalną farbą fotokatalityczną, która oczyszcza powietrze. Na Pomorzu Zachodnim takie prace powstały już m.in. w Połczynie-Zdroju, Wałczu, Policach i Goleniowie.
Autorami zwycięskich projektów są Michał Szarko ze Szczecina i Bartosz Podlewski z Warszawy. W najbliższych dniach trwać będą rozmowy członków komisji konkursowej z autorami najwyżej ocenionych prac. Mają na celu ostateczne ustalenie warunków wykonania murali. Po zakończeniu rozmów i akceptacji Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego laureaci konkursu będą mogli przystąpić do realizacji swoich projektów. Murale powinny być gotowe jesienią.
4 komentarzy
Rybak mówi:
lip 17, 2025
o godzinie 21:47
Ten drugi pokazany projekt byłby ładniejszy bez tego wiatraka.
Anonim mówi:
lip 17, 2025
o godzinie 20:47
W Dziwnowie były łacniejsze i weselsze do wyboru, ten las wiatraków wygląda jak las krzyży;)
GeorgeDaymn mówi:
lip 17, 2025
o godzinie 19:30
Hola, quería saber tu precio..
Anonim mówi:
lip 17, 2025
o godzinie 15:43
Ten projekt się mija z wizją gminy Golczewo !!! Brzydko