To był bardzo przyjemnie i pożytecznie spędzony czas w wolińskiej remizie. W obecności strażaków ochotników, mieszkańców i Burmistrza Wolina odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem defibrylatora AED.

Używać należy go w każdym przypadku, kiedy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha. Nawet dziecko biorą urządzenie w ręce, będzie wiedziało co zrobić. Po wysłuchaniu komunikatów głosowych, należy przykleić elementy AED w odpowiednich miejscach na klatce piersiowej, tak jak pokazuje schemat. Defibrylator ma na celu strzelić prądem w serce, uspokoić je, aby później nadać mu prawidłowy rytm.

Urządzenie warte kilka tysięcy złotych zawisło na ścianie remizy strażaków ochotników z Wolina. Defibrylator został także wprowadzony do specjalnej bazy danych, tak aby w razie kontaktu z numerem 112, operator mógł powiadomić np. będącego w okolicy zgłaszającego o obecności urządzenia.

Defibrylator jest bardzo prosty i bezpieczny w użyciu. W Polsce odnotowano jego właściwe użycie przez kilkuletnie dziecko. Po jego uruchomieniu, urządzenie wydaje proste w odbiorze komunikaty głosowe. Urządzenie samodzielnie odczytuje parametry życiowe.