Blisko 1600 podpisów zebrano pod petycją o zaprzestanie wycinki lasu w pasie nadmorskim w Łukęcinie. Przeciwko niej protestują zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści z całej Polski, a nawet z zagranicy. Mimo to zaplanowane są kolejne rębnie. W piątek, 18 lutego br., o godz. 17.00 odbędzie się w tej sprawie spotkanie wszystkich zainteresowanych losem lasu z przedstawicielami Nadleśnictwa Gryfice.

Pod koniec stycznia 2022 r. mieszkańców nadmorskiego Łukęcina zaskoczyła wycinka dużego obszaru lasu w pobliżu plaży. W ciągu kilku dni wycięto aż 1,4 hektara lasu. Niestety to nie koniec. Planowane jest wycięcie jeszcze ponad 5 hektarów drzew. 

– Jesteśmy przerażeni rozmiarem spustoszenia, jakie spowodowała ta wycinka – mówi Katarzyna Herdzik, mieszkanka Łukęcina, radna gminy Dziwnów. – Niestety z tego, co udało nam się dowiedzieć, to nie koniec niszczenia naszego lasu. Nadleśnictwo ma w planie wyciąć jeszcze co najmniej trzy razy tyle drzew, co dotychczas. 

Ogromny społeczny sprzeciw

W obronie łukęcińskiego lasu powstała specjalna petycja, którą podpisało już prawie 1600 osób nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również turystów z Polski i zagranicy, którzy przyjeżdżają tu od lat. 

– Kiedy się o tym dowiedziałam, nie mogłam powstrzymać łez i uwierzyć, że moje ukochane miejsce na ziemi zostanie właściwie zdewastowane – mówi Katarzyna Wiązowska, która do Łukęcina przyjeżdża kilka razy w roku. – Kocham ten las i nie wyobrażam sobie, że może zostać zniszczony. To wyjątkowe miejsce, jakich już niewiele zostało na polskim pomorzu.

Liczba osób, które podpisały petycję w obronie lasu w Łukęcinie wciąż rośnie. Podpisują się pod nią również celebryci i ludzie kultury m.in. Tomasz Raczek, który w mediach społecznościowych przeciwstawia się tak dużej wycince.  Wiele osób obawia się, że tam, gdzie zostanie wycięty las, powstaną hotele, podobnie jak to się stało w sąsiednim Pobierowie, gdzie w środku lasu wybudowano ogromny hotel Gołębiewski na kilka tysięcy osób.

Szansa dla lasu

Jak twierdzą władze Nadleśnictwa Gryfice, prowadzone prace są częścią tzw. Planu Urządzania Lasu i zostały zaplanowane już kilka lat temu. Mieszkańcy i osoby, którym zależy na łukęcińskim lesie upatrują jeszcze nadziei w spotkaniu z przedstawicielami Nadleśnictwa Gryfice, które organizuje burmistrz Dziwnowa, Grzegorz Jóźwiak. Odbędzie się ono w najbliższy piątek, 18 lutego, o godz. 17.00 w Ośrodku Wczasowym „Wieki Błękit” w Łukęcinie przy ul. Spacerowej 3. Organizatorzy zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych dalszym losem lasu w tej nadmorskiej miejscowości.