Blisko 1600 podpisów zebrano pod petycją o zaprzestanie wycinki lasu w pasie nadmorskim w Łukęcinie. Przeciwko niej protestują zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści z całej Polski, a nawet z zagranicy. Mimo to zaplanowane są kolejne rębnie. W piątek, 18 lutego br., o godz. 17.00 odbędzie się w tej sprawie spotkanie wszystkich zainteresowanych losem lasu z przedstawicielami Nadleśnictwa Gryfice.
Pod koniec stycznia 2022 r. mieszkańców nadmorskiego Łukęcina zaskoczyła wycinka dużego obszaru lasu w pobliżu plaży. W ciągu kilku dni wycięto aż 1,4 hektara lasu. Niestety to nie koniec. Planowane jest wycięcie jeszcze ponad 5 hektarów drzew.
– Jesteśmy przerażeni rozmiarem spustoszenia, jakie spowodowała ta wycinka – mówi Katarzyna Herdzik, mieszkanka Łukęcina, radna gminy Dziwnów. – Niestety z tego, co udało nam się dowiedzieć, to nie koniec niszczenia naszego lasu. Nadleśnictwo ma w planie wyciąć jeszcze co najmniej trzy razy tyle drzew, co dotychczas.
Ogromny społeczny sprzeciw
W obronie łukęcińskiego lasu powstała specjalna petycja, którą podpisało już prawie 1600 osób nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również turystów z Polski i zagranicy, którzy przyjeżdżają tu od lat.
– Kiedy się o tym dowiedziałam, nie mogłam powstrzymać łez i uwierzyć, że moje ukochane miejsce na ziemi zostanie właściwie zdewastowane – mówi Katarzyna Wiązowska, która do Łukęcina przyjeżdża kilka razy w roku. – Kocham ten las i nie wyobrażam sobie, że może zostać zniszczony. To wyjątkowe miejsce, jakich już niewiele zostało na polskim pomorzu.
Liczba osób, które podpisały petycję w obronie lasu w Łukęcinie wciąż rośnie. Podpisują się pod nią również celebryci i ludzie kultury m.in. Tomasz Raczek, który w mediach społecznościowych przeciwstawia się tak dużej wycince. Wiele osób obawia się, że tam, gdzie zostanie wycięty las, powstaną hotele, podobnie jak to się stało w sąsiednim Pobierowie, gdzie w środku lasu wybudowano ogromny hotel Gołębiewski na kilka tysięcy osób.
Szansa dla lasu
Jak twierdzą władze Nadleśnictwa Gryfice, prowadzone prace są częścią tzw. Planu Urządzania Lasu i zostały zaplanowane już kilka lat temu. Mieszkańcy i osoby, którym zależy na łukęcińskim lesie upatrują jeszcze nadziei w spotkaniu z przedstawicielami Nadleśnictwa Gryfice, które organizuje burmistrz Dziwnowa, Grzegorz Jóźwiak. Odbędzie się ono w najbliższy piątek, 18 lutego, o godz. 17.00 w Ośrodku Wczasowym „Wieki Błękit” w Łukęcinie przy ul. Spacerowej 3. Organizatorzy zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych dalszym losem lasu w tej nadmorskiej miejscowości.
54 komentarzy
Brzon mówi:
lut 20, 2022
o godzinie 12:51
Dzień dobry, Burmistrz „Beton” rządzi od 2010 i wycioł wszystko co było do wycięcia i wybetonował sporo zielonych terenów w gminie Dziwnów. Czas aby on i jego Radni zostali rozliczeni za nie zawsze rozsadzane decyzje środowiskowe w gminie Dziwnów.
Pozdrawiam: Brzon
Mieszkaniec mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 18:19
Widać było i słychać że profesor ma bardzo dużą wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie tłumaczył wszelkie aspekty działania lasów w sposób obiektywny, niestety „beton” nie chciał słuchać gdyż nie pluł jadem i nie obrzucał łajnem lasów
Gregor z Gryfic mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 7:38
Dzień dobry, czy mógłby ktokolwiek (z obecnych na spotkaniu forumowiczów) zrelacjonować pokrótce spotkanie w sprawie drzew, a w szczególności wystąpienie profesora przybyłego na zaproszenie ……….? Nigdzie nie mogę znaleźć wpisów poczynionych w tej sprawie przez dwóch najwspanialszych redaktorów naczelnych?
Mieszkaniec mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 18:17
Widać było i słychać że profesor ma bardzo dużą wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie tłumaczył wszelkie aspekty działania lasów w sposób obiektywny, niestety „beton” nie chciał słuchać gdyż nie pluł jadem i nie obrzucał łajnem lasów
:))) mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 21:34
Co było ? Wiadomo co było, przecież Łukęcin to miejscowość wypoczynkowa , Lasy Państwowe przyjechały na wypoczynek połączony ze snem :)))
Tu macie zdjęcie i opis wydarzenia :)
https://www.facebook.com/photo/?fbid=5038282876215111&set=gm.2835081203458542
Max mówi:
lut 18, 2022
o godzinie 11:07
Dramat,brak słów.Czy tak ma wyglądać dbałość o nasze wspólne dobro?Lasy stanowią swoisty mikroklimat,a tu tyle hektarów lasu poszło do tartaku.
Porada mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 21:42
Trzeba złożyć do Nadleśnictwa wniosek o tzw. las HCVF, według standardów FSC.
Tu przykładowy wniosek :
https://bip2.lasy.gov.pl/pl/bip/px_dg~rdlp_warszawa~wniosek_o_las_hcvf_konsultacje_nadlesnictwo_maj_2019.pdf
A tu podobna sytuacja :
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28093772,byly-audytor-fsc-nie-nadazamy-za-potrzebami-spolecznymi-nie.html#s=BoxWWMT
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 20:16
DZIĘKUJĘ Panie Mirosławie Czytaj KURIER
pytanie mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 18:39
Czy spotkanie będzie transmitowane online?
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 18:27
Jak by PO wygrało ostatnie wybory to dopiero byś zobaczył wycinkę,po próbie prywatyzacji lasów,dużo im nie brakowało,taki S.Nowak pewnie by sobie sprywatyzował z 1000 hektarów na nowe zegarki.
Anonim mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 5:06
Jakby babcia miała wąsy… Co za bzdurny argument
nad mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 17:11
Burmistrz rządzi od 2010 roku i teraz dopiero się spamiętał ????
ha ,ha ,ha …..
Gdzie był przez ten cały czas ???? Teraz będzie ” udawał Greka ” , a Wy na zebraniu jak te młode lemingi będziecie wszystko naiwnie łykać ????
Andrzej, mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 13:51
Głosowaliście na PiS, to się doczekaliście zmian. Liczy się kasa, to wycinają w całej Polsce. Drewno jest w cenie, trzeba ciąć co się da. W Białowieży pokazali że nie ma żadnych świętości.
Tworki mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 16:41
Andrzeju specjalista już czeka na Ciebie…
Agata mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 11:58
Ostatni taki teren zielony z klifem i rezerwatem przyrody p i Gmina wraz z Burmistrzem nie zainteresowana tematem… czym zajmuje sie wydzial ochorny srodowsika?!? gdzie Ci wszyscy urzędnicy, ktorzy nie pozwalali polozyc chodnika w lesie bo ochrona przyrody… rzot oka na mape satelitarna w Gmienie nie ma juz wiecej tego typu terenów zielonych.
Roman mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 11:30
Tragedia!!!! Jeżdżę do Łukęcina od 1993,co roku
Te urocze miejsce chcą zmienić w coś co trudno zrozumieć. Ktoś wziął w łapę,bo innego LOGICZNEGO wytłumaczenia nie widzę. R.S Nowa Sól
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 13:17
Przecież ten las to był sztuczny twór posadzony dekady temu w celu pozyskania drzewa i kiedy nadszedł czas wszyscy zdziwieni że go wycinają to tak jakby się dziwić że rolnik zbiera posiane plony .Od kiedy pamiętam ten las zawsze wycinano i sadzono nowy nawet mam w tym swoje 5 minut bo w latach 80 sam jako dzieciak sadziłem część tego lasu między Pobierowem a Łukęcinem .
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 18:21
Jestem leśnikiem i jestem pewien że rębnia zupełna kłuje w oczy,bo drastycznie zmienia krajobraz. Mogę tylko zagwarantować że jest to optymalna rębnia (z modyfikacjami)aby odnowić drzewostan sosnowy. Na litość boską czy to uprawa, tyczkowina, żerdziowina, drzewostan młodszy,trzebieży późnej,blisko rębny czy rębny tak to właśnie wygląda. A że trwa to 100 lat i więcej…taka natura tych roślin (drzew). Czy naprawdę Państwo myślicie że las wycina się dla pieniędzy, trochę tak. Ale gdy powstanie młody las przez 25 lat nie ma żadnych zysków,tylko koszty. Pielęgnacja gleby, czyszczenia wszesne, czyszczenia późne. Nikt nie dostrzega, że las po wycięciu wymaga nakładów przez ćwierć wieku.
... mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 5:19
A co z Puszczą Białowieską Panie Leśnik? To też optymalna rębnia? A te trochę drzewa co się je sprzedaje, to oczywiście w Cinach? Chińczycy kupują wszystko jak leci i rośnie bańka spekulacyjna
https://spidersweb.pl/bizblog/drewno-ceny-lasy-panstwowe-wywiad-rafal-szefler/
Rabujecie lasy, żeby napchać sobie kabzę. I tyle.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 19:46
Tylko że rolnik sieje swoje zboże na swoim polu. A LASY PAŃSTWOWE są dobrem całego narodu, pod zarządem państwowej firmy. Nie widzisz różnicy?
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 9:51
Mieszkam w podobnej miejscowości i z doświadczenia wiem że najwięcej do powiedzenia mają ci co co nawet skrawka zieleni na swojej działce nie zostawili ale za to jak sąsiad albo gmina będzie usiłowała usunąć stare spróchniałe drzewo to robią zadymę .Jestem więcej niż pewny że tu najwięcej burzą się właściciele tych domków po lasach gdzie jak wycinali las pod ich zabudowę to problemu nie widzieli .Konkludując najwięcej do powiedzenia mają tu hipokryci
Bo mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 8:42
Kolejne bezmyślne wycinanie lasu. Przyjeżdżam do Łukęcina ponad 30 lat i jest to miejsce,w którym można jeszcze wypocząć w ciszy i spokoju. Chciałabym ,aby pozostało one takie jakie od zawsze pamiętam. Apeluję do ludzi,którzy decydują o wycinaniu lasów,aby dobrze się zastanowili,bowiem powstanie kolejna miejscowość dla tych , którzy mają gdzieś wypoczynek. Bardzo proszę zadbajmy o to co jeszcze jest prawdziwe. Pozdrawiam mieszkanka Szczecina
Orkiestra róbta co chceta. mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 8:10
Sami obok rżną na potęgę, a tu będą protestować. Kłamczuchy i obłudnicy. Ile tam wycieli sosen przy Słonecznej z namaszczeniem Dziwnowa ?
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 7:10
Dewastacja środowiska naturalnego w gminie Dziwnów to znak rządów obecnego Pana Burmistrza i jego radnych.
Sprzedaż i dzierżawa niemal wszystkich terenów zalewowych . Zezwalanie na wysoką zabudowę , nieład architektoniczny, nie dbanie o powstałe inwestycje np. poprzez zezwolenie przejazdu po nowej drodzy ciężarowym samochodom z zaopatrzeniem na liczne budowy .
Gospodarka leśna polega na wycinaniu starego drzewostanu i sadzeniu nowego.
Las między Dziwnówkiem a Łukecinem już nie jest tym samym lasem co 5 lat temu.
Liczne inwestycje wokół niego to porażka.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 8:07
zapraszamy tego „rozbójnika” do Kamienia. Niech wprowadza nam tu nieład architektoniczny za tyle baniek co w Dziwnowie.
wczasowicz mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 6:23
Trzeba krzyczeć bo zrobią wam drugi Dziwnowek betonowa wioska
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 20:23
Pani radna Katarzyna broni interesów Łukęcina jak lwica. Dziwnówek ma natomiast pacynkę i zobaczcie jak marnie skończył w betonozie.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 1:09
Kasa, kasa, kasa….. Tylko to się liczy. Daremne żale – Money makes world go round….
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 23:28
Proste jak pier..lenie wycięli las pod deweloperem dali w łapę i mają ludzi w dupie.
Marczesko mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 18:29
Poczytaj baranie że nie da się odlesic gruntów pod deweloperów.za rok lub dwa będzie uprawa.(a dlaczego dwa szeliniak sosnowiec i przelewanie zrębów) Jeżeli prawdziwy facet uważa że pie…lenie jest proste to dać mu kozę i gumiaki. Na temat gospodarki leśnej też ch..a wie. Ale tacy zawsze mają najwięcej do powiedzenia.
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 23:24
Żal nie tylko drzew, ale i ptaków, zwierząt i wszystkich mieszkańców lasu. Ile ich uśmiercono? Człowiek to najgorszy potwór na ziemii. Pozbawiony uczuć, wyrachowany i zachłanny. Mam nadzieję że karma do was wróci.
Mieszkaniec mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 22:35
Szkoda słów. Ręce opadają! W poprzednich latach też rąbali. Nawet w kwietniu nie zwracając uwagi na sezon lęgowy. Im wszystko wolno, bo to Państwo w Państwie ale walczyć trzeba nie tylko dla nas ale także dla naszych dzieci. Do boju o łukęciński las!!!
od 1970 wakacje w dziwnowie mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 22:10
Gdzie byli wszyscy Ci ludzie i samorządowcy dziwnowscy kiedy wyrzynano drzewa i zalewano betonem oraz brukiem Międzywodzie , Dziwnów , Dziwnówek ? Nagle po tylu latach wszyscy się obudzili kiedy już kończą wycinać ostatnią ostoję przyrody jaką jest Łukęcin.
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 21:56
Gówno dadzą wasze podpisy i obstrukcja. To są tereny gospodarki leśnej, wytną i zasądza nowe drzewa bo tak to działa, ale wy macie tak nasrane do głów przez tych ekooszolomów, że to jest problem kurwa do rozwiązania tylko u psychiatry, z wykorzystaniem farmakologii.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 1:07
Uja nasadzą matole – Celem jest nastawianie maksymalnej ilości budynków do trzepania kasy i tyle…
... mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 5:05
Lasy państwowe nie są własnością prywatną kliki, która nimi zarządza. To ty masz nasrane w głowie albo zarabiasz na tym złodziejskim procederze. Na turystyce zarabiają miejscowi a na wyrąbie lasów tylko PIS-owskie dziadostwo. Sam się lecz debilu.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 8:21
a co ma pis do tego ? ja jestem z pisu i tez tego nie popieram i co zatkalo kakalo ?
... mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 10:38
Tu masz pogłębioną analizę. I porównanie z poprzednimi rządami. Polecam fragment o Puszczy Białowieskiej
https://oko.press/tusk-mowi-o-250-milionach-drzew-wycietych-za-rzadow-pis-sprawdzamy-prawdziwa-skale-wycinek/
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 13:35
Najgorsze, że u niektórych najsilniejsza farmakologia na głowę nie pomoże, czego jesteś przykładem.
... mówi:
lut 19, 2022
o godzinie 5:11
Jak jesteś matoł i nie potrafisz znaleźć żadnych innych argumentów to się nie wypowiadaj żałosny pętaku.
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 21:34
Widziałem w łukęcińskim lesie: ścięte sosny, brzozy, olchy, zniszczoną ściółkę i leśne dróżki rozjechane ciężkimi maszynami. Smutek!
staly forumowicz mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 0:43
Troszeczke przesadziles, z tymi ,,Olszami” na tym piasku. Ale nie ma co sie dziwic, ze to tak wyglada. Za dwadziescia lat w tym miejscu beda rosly spore,buki,graby,jesiony i bedzie roznorodnosc biologiczna nie same sosny. Lesnicy daza do tego, zeby stwozyc roznorodnosc biologiczna i dlatego nie sa wycinane cale lasy tylko tak zwane, gniazda poltora hektarowe. Tam gdzie mieszkam tez to sie stosuje, cztery piec gniazd oddalonych od siebie szerokim pasem drzew, a mlode drzewka nasadzone to nie sa juz sosny. Za 20-30 lat ludzie beda mowic,jak to ladnie ktos wymyslil, sadzac ten las.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 8:30
Fajnie by było, gdyby chodziło o stworzenie różnorodności biologicznej, ale niestety, nad morzem lasy wycina się głównie pod hotele
staly forumowicz mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 13:13
Zgadza sie, ze lasy wycina sie pod hotele, ale jest jeden szczegol. Tam gdzie sie wycina i stawia hotele teren nalezy do,gminy,miasta lub osob prywatnych, tutaj zas, teren nalezy do Lasow Panstwowych i o zadnych hotelach nie bylo i nie ma mowy. Przyjdzcie jutro na spotkanie, z kierownictwem Nadlesnictwa Gryfice, dowiecie sie wszystkiego w tym temacie.
:))) mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 21:57
A podwyżkę już dostałeś ? Tak zaciekle ich bronisz :) czy to osobny etat lasach ?
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 18:42
A może tak spójrz na mapkę u góry. Widzisz tam te „gniazda”? Nie teoretyzuj tylko idź i zobacz co tam zrobili i dopiero wtedy się wypowiadaj.
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 20:50
Znów zrobią betonazę, a później zrzucą koszty dewastacji przyrody na nas. Zakaz palenia standardowym opałem w standardowych kominkach i piecach.
Politycy i urzędnicy opamiętajcie się z tym ekoterroryzmem wobec POLAKÓw
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 20:48
jak bardzo brakuje Romana ale Pan Kwiatkowski ?
M.K. mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 20:44
Do tej pory Łukęcin był jedynym miejscem,gdzie można było spacerować ze względu na przepiękny las i niesamowitą aurę.Niestety serce się kroi na widok wyciętych drzew.Widok porażający.Jeżeli nikt nie powstrzyma wycinki,nie będzie to już ten urokliwy zielony Łukęcin.Oby nie podzielił losu betonowej pustyni w postaci ” Apartamentowców” tak jak w Dziwnówku czy Pobierowie
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 22:31
18 lutego będzie okazja zadawać pytania Panu Burmistrzowi i jego ekipie jaka była ich polityka przez ostatnią dekadę żeby uchronić gminę przed nadmierną redukcją przyrody oraz dlaczego pozwolono na rozbudowę osiedli apartamentowców na tak olbrzymią skalę. Trzeba wykorzystać okazję i przepytać.
Anonim mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 7:39
Zgadzam się, wątpię jednak, że Pan Burmistrz będzie na tym spotkaniu.
Ma zastępcę i to pewnie on się pojawi.
😉
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 20:21
Ciekawe, ile kasy poszło i do czyjej kieszeni. Bo na pewno ktoś na tym zarobił. To jest zwykłe bandyctwo. Osoby za to odpowiedzialne powinny być osądzone i surowo ukarane.
Anonim mówi:
lut 16, 2022
o godzinie 19:59
Gdzie można się podpisać ?
Kasia mówi:
lut 17, 2022
o godzinie 7:28
https://www.petycjeonline.com/zaniechanie_narusze_rodowiska_i_zatrzymanie_wycinki_drzew_na_terenie_lasow_pastwowych?fbclid=IwAR1ErnsHcn8YdWuyMMPigBq_SKeiAMzxyGJKhcW8ZKYDyL6YWILRFtiR0M8