Zakończył się pierwszy etap instalacji monitoringu wizyjnego w Międzyzdrojach. Kamery wykorzystywane są do wielu, różnych celów: od zapobiegania przestępczości, ścigania sprawców przestępstw do zapewniania bezpieczeństwa osobistego czy ochrony mienia i dbania o porządek. Jednak w publicznej debacie o monitoringu celowość jego wykorzystania sprowadzana jest do jednego argumentu: bezpieczeństwa.

Niezmiernie się cieszę, że udało się zainstalować 60 wysokorozdzielczych kamer IP w obrębie ulicy Bohaterów Warszawy (od okolic mola do Promenady Gwiazd, a także parków miejskich). Zintegrowany oraz rozbudowany został także istniejący monitoring kładki pieszej po koronie wydm o dodatkowe 11 kamer. Dodam, że w trakcie inwestycji zainstalowane zostały punkty darmowego dostępu do Internetu oraz nagłośnienie, które będzie wykorzystywane do przekazywania ważnych komunikatówtłumaczy Burmistrz Mateusz Bobek.

Z nagłośnienia korzystać będzie również Międzynarodowy Dom Kultury. Co więcej, dzięki monitoringowi Straż Miejska będzie mogła szybciej wykrywać sprawców wykroczeń zlokalizowanych w jego obrębie, a także mieć możliwość szybszego reagowania na zauważone zagrożenia.

Obecnie w mieście trwają prace nad projektem II etapu monitoringu wizyjnego miasta, który rozszerzy obszar monitoringu o ulice Promenada Gwiazd, a także ulicę Gryfa Pomorskiego, część ulicy Zdrojowej, Morskiej oraz Tysiąclecia Państwa Polskiego. W ramach II etapu planowane jest także udostępnienie systemu podglądu monitoringu dla jednostki Policji. Planowana data zakończenia II etapu inwestycji przewidziana jest na III-IV kwartał 2023 r.