59. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Zamkowe spotkania z operą i operetką czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim to tylko przykłady tegorocznych działań, które uzyskały wsparcie w ramach konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Łącznie na ten cel Urząd Marszałkowski przeznaczył 650 tys. zł.

W ramach konkursu wsparte zostaną wydarzenia kulturalne i artystyczne w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Wybrane projekty odbędą się na Pomorzu Zachodnim. To przedsięwzięcia o wysokiej randze artystycznej, służące podnoszeniu atrakcyjności i poszerzeniu oferty kulturalnej Pomorza Zachodniego.

– Chcemy trafić do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego te niezwykle ciekawe wydarzenia kulturalne odbędą się w różnych częściach Pomorza Zachodniego. Ich duża różnorodność sprawi, że każdy mieszkaniec, turysta znajdzie coś dla siebie. W tegorocznej edycji konkursu dofinansowane zostaną m.in. festiwale teatralne, filmowe czy spotkania z historią, a także wystawy, warsztaty i kampanie społeczne – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

W tym roku dofinansowanie trafi do 39 podmiotów (lista w załączeniu). Zadania będą realizowane w różnej formie, np. poprzez organizację: koncertów, festiwali, warsztatów, czy wydarzeń kulturalno-historycznych. To m.in. Piknik z Pasją w Folwarku Górnica, IV Zamkowe spotkania z operą i operetką, Na Gotyckim Szlaku – XV Jubileuszowy Letni Festiwal Wędrowny czy 59. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Minimalne wsparcie dla jednego beneficjenta to 10 tys. zł, a maksymalne 50 tys. zł. Pełna lista wspartych w 2024 r. projektów w załączeniu.