W dniu 77. rocznicy przybycia do Kamienia Pomorskiego grupy organizującej polską administrację na Ziemi Kamieńskiej kierowanej przez uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza Armii Krajowej i powstańca warszawskiego Władysława Jasińskiego, który został pierwszym polskim starostą kamieńskim w kamieńskim Muzeum otwarto wystawę „Miasto i jego mieszkańcy. Kamień Pomorski w latach 60. XX w.”

– Ta wystawa to kolejna odsłona ekspozycji zatytułowanej „Miasto i jego mieszkańcy”. W 2015 roku można było zobaczyć okres 1945-50, cztery lata temu były to lata 50, tym razem są to lata 60 minionego wieku – mówił Błażej Bubnowicz, autor wystawy.

Ekspozycje prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych mieszkańców Kamienia Pomorskiego. Jak wskazywał autor wystawy, lata 60 to okres bardzo ciekawy w historii Kamienia Pomorskiego. Na ich kształt miała decyzja o uruchomieniu Uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim.

Przez te lata 60 miasto musiało przystosowywać się, żeby przywitać kuracjuszy. Rolniczy charakter miasta widoczny był na każdym kroku i dopiero w latach 60 trzeba było dostosować infrastrukturę do przyjazdu gości i kuracjuszy. W 1962 roku wybudowano niepozorny budynek sklepu „Neptun”, pierwszy wielkopowierzchniowy sklep w powojennym Kamieniu, w 1963 roku dworzec kolejowy, 1967 rok to przychodnia zdrowia czy legendarna Restauracja „Steńka” – mówił Błażej Bubnowicz.

Lata 60 to także czas trudnych decyzji. W tym czasie utracono charakter starego miasta, wprowadzając nową na ten czas modernistyczną zabudowę. Lata 60 to także odwiedziny Kamienia Pomorskiego przez Prymasa Kardynała Wyszyńskiego czy Generał Wojciech Jaruzelski.