„Zespół do spraw legalizacji marihuany złożył w Sejmie pakiet projektów ustaw” – przekazała jego przewodnicząca Beata Maciejewska z Lewicy. Projekty dotyczą konopi włóknistych, marihuany medycznej i marihuany rekreacyjnej.

Data, którą zespół wybrał na złożenie projektów w Sejmie, nie jest przypadkowa. We wtorek przypada 20 kwietnia, w anglosaskim zapisie to 4.20 i to właśnie liczba 420 (a także sam dzień) jest symbolem konsumentów marihuany. Jak podkreśla Beata Maciejewska przewodnicząca do do spraw legalizacji marihuany, „pakiet ustaw konopnych jest nowoczesny, dostosowany do współczesności, racjonalizujący politykę wobec konopi”.

Według niej, pakiet zawiera „bardzo racjonalne, szeroko skonsultowane rozwiązania, wychodzące naprzeciw rozwiązaniom w całej Europie”. Największe emocje budzi projekt dotyczący dekryminalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek i to za niego odpowiada przewodnicząca zespołu. W projekcie zaproponowano, aby posiadanie do pięciu gram marihuany i haszyszu na własne potrzeby nie było karane, a posiadanie od 5 do 10 gram było karane grzywną.

Pomysłodawcy zmiany w przepisach chcieliby również, aby możliwe było posiadanie czterech krzaków konopi innych niż włókniste na jedno gospodarstwo domowe. – Chcemy, żeby substancja, która jest wśród ludzi powszechna, a jest totalnie zakazana, stała się w niewielkich ilościach dostępna dla ludzi, bo jest o wiele mniej szkodliwa od alkoholu – powiedziała Maciejewska.