17 i 19 września 2018 r. w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyły się bezpłatne warsztaty z pirografii pt. „Ogniem malowane”, czyli wypalania w drewnie. Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – Program Społecznik 2018.

Zajęcia poprowadziły Ania i Monika z Międzyzdrojów. Na początku uczestnicy zapoznali się z zasadami bhp, które przedstawił Andrzej Szymański, mieszkaniec miasta. Instruktorki opowiedziały jak przygotować drewno, które rodzaje są najlepsze do wypalania, oraz jak je zabezpieczyć po skończonej pracy. Pierwszego dnia warsztatów uczestnicy wypalali napis „Międzyzdroje” na brelokach w kształcie nut, gwiazd i rybek, które zostaną przekazane do Urzędu Miasta w Międzyzdrojach na promocję. Kolejnego dnia powstały wypalone obrazy na herbaciarkach, doniczkach, serwetnikach oraz deskach. Uczestnicy „malowali ogniem” ptaki, kwiaty, ważki, psy, sowy z książką, statki, jelenie, starodawne rzymskie gry, itp. Okazało się, że niektóre osoby miały styczność z pirografią i świetnie radziły sobie z wypalarką. Co niektórzy odkryli w sobie talent w tej technice rękodzielniczej, z czego należy się cieszyć. Można było spróbować samemu wyszlifować deskę i przetestować opalanie drewna palnikiem, co bardzo spodobało się uczestnikom. Radość tworzenia była tak ogromna, że grupa domagała się kolejnych takich zajęć. Instruktorki zapewniły, że za jakiś czas zorganizują kolejne „ogniste” warsztaty. Prace uczestników będzie można podziwiać na wystawie w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach już w najbliższym czasie.

  Dziękujemy za współpracę Stowarzyszeniu Archeozdroje, które wzięło warsztaty pod swoje „skrzydła”. Jadwidze Bober z Urzędu Miasta w Międzyzdrojach za koordynację projektu i pracę merytoryczną. Słowa podziękowania należą się również Pracowni Rękodzieła Artystycznego „Impresje”, Kierownikowi i pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Dyrektorowi i pracownikom Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Przede wszystkim dziękujemy samym uczestnikom za zainteresowanie, bo to dla nich powstał pomysł zorganizowania warsztatów z pirografii.