Dostępne na rynku trampoliny ogrodowe różnią się od siebie pod względem rozmiaru (średnicy) i maksymalnego obciążenia. Ale czy wybór trampoliny >150 kg na pewno oznacza, że jednocześnie może na niej skakać kilka osób? Sprawdźmy.

Maksymalne obciążenie trampoliny – co ten wskaźnik oznacza w praktyce?

Maksymalne obciążenie jest jednym z podstawowych parametrów, określających właściwości trampolin ogrodowych. Mówi o dopuszczalnej, łącznej wadze osób, które w jednym momencie korzystają z urządzenia. W zależności od jakości użytych materiałów i zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, parametr ten będzie się różnić.

Co się może stać, gdy maksymalne obciążenie trampoliny zostanie przekroczone?

Nie należy przekraczać maksymalnego obciążenia trampoliny. Przeciążenie grozi m.in. zerwaniem maty albo wygięciem lub złamaniem ramy, czego następstwem może być poważny uraz. Dlatego zanim kupisz dany model trampoliny, sprawdź, ile wynosi maksymalne obciążenie. Od parametru tego zależy nie tylko bezpieczeństwo i swoboda zabawy, ale również dynamika skoków.

Jakie powinno być maksymalne obciążenie trampoliny dla dorosłego, a jakie dla dziecka?

Jeśli batut ma być używany tylko przez jedno dziecko, maksymalne obciążenie na poziomie ok. 100 kg będzie wystarczające. W przypadku użytkowników nastoletnich i dorosłych oraz jednoczesnego skakania 2 dzieci, parametr ten powinien wynosić co najmniej 140 kg. Trampolina do 150 kg będzie optymalna. Trampoliny dla dorosłych i dzieci o wysokim, maksymalnym obciążeniu oferuje na polskim rynku m.in. firma Dollo.