Jak najszybsze szczepienie, to nadzieja która na najbliższe miesiące musi wypełnić działania w obszarze walki z kornawirusem – podkreślał w trakcie konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki. W towarzystwie Ministra Zdrowia, szef rządu zaprezentował harmonogram luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki.

– Ostatnie dni pokazały, że trzecia fala się przełamała. Zabezpieczone są łóżka szpitalne w liczbie przewyższające ilość chorujących. Do tego wyczekiwanego z dawna odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą. Dlatego też plan odmrażania jest uzależniony od wielu kryteriów – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

1 maja otwarte zostaną obiekty sportowe na świeżym powietrzy oraz kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży

4 maja otwarte zostaną galerie sztuki i muzea, sklepy budowlane i galerie handlowe.

8 maja hotele znów będą mogły przyjmować gości w obłożeniu do 50% bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness i SPA

15 maja do życia wróci gastronomia ale tylko w ogródkach zewnętrznych, kina i teatry na świeżym powietrzu, imprezy okolicznościowe na zewnątrz (komunie i wesela) do 25 osób. Do szkół wrócą uczniowie z klas 4-8 w trybie hybrydowym. Na obiektach sportowych na świeżym powietrzu pojawi się do 25% publiczności

29 maja gastronomia wróci do życia. W lokalach będzie mogło pojawić się 50% osób, imprezy okolicznościowe wewnątrz lokali do 50 osób, otworzą się teatry i kina z obłożeniem do 50%, uczniowie wrócą do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Kryte obiekty sportowe baseny, siłownie, solaria i kluby fitness wrócą do działania z limitami.