Jeśli szukacie jak ciekawie spędzić czas w ten długi majowy weekend, to Centrum Słowian i Wikingów zaprasza do wolińskiego Skansenu. Na gości czezka moc atrakcji w nowej zmienionej formule. Wszystkie wydarzenia zostały specjalnie przygotowane przez Centrum Słowian i wikingów oraz grupy rekonstrukcji historycznej które przyjadą do grodu z terenu całej Polski jak i zagranicy.

Wolin Emporium Handlowe 29.04 do 3.05

Historia Wolina w IX-XI to rozwój handlu i rzemiosła dlatego do grodu zjadą rzemieślnicy i kupcy z Polski i Europy. Przez cały czas trwania naszej majówki na terenie grodu spotkacie państwo najlepszych w swoim fachu rzemieślników wytwarzających miecze, biżuterię mistrz Grzegorz Pilarczyk i mistrz Tomasz Czyszczoń Imperium, spotkacie prządki tkające krajki i tkaniny, cieśli, łuczarzy produkujących łuki Daniel Sosnowski (Łucznicza Grupa Najemna Banici) , garncarzy Robert Broda(Imperium). Swoje warsztaty otworzą tatuażyści którzy specjalnie na ten weekend odwiedzą nas żeby pokazać tradycyjny tatuaż wikingów metodą Hand Poked :Justyna Zajer , Agata Astrid Kowalczyk(Kram Leszego), Arek Jaksa Jakszewicz i inni.

Do domu pełnego magii, duchów, wróżb bo kto wie co przyszłośc przyniesie zaprosi was Joanna Kudłaszczyk czyli Volwa. Najmłodszymi pociechami w Akademii Młodego Wojownika zajmie się grupa rekonstrukcji historycznej Drużyna Najemna Rujewit. Zabawy zorganizuje również drużyna Dęby. Jak wielki jarmark to i muzyka, o instrumentach i nie tylko będziecie mogli porozmawiać z Dobromir Strzelczyk, Damian Dziaczyński (Dęby). Zobaczycie proces warzenia piwa Leszek Lorenz (Drużyna Wojów Kolovrat). W programie spotkania z rekonstruktorami i bardzo ciekawymi postaciami. Przez cały czas trwania imprezy będą prowadzone warsztaty rzemieślnicze, muzyczne i inne.

W namiocie przy kamieniu runicznym ustawionym ku pamięci Phila Burthema będą spotkania z rekonstruktorami którzy wiele lat temu zaczynali ruch rekonstrukcyjny w Polsce. Prowadzący Arkadiusz Masiukiewicz i Piotr Chmielarz (obaj Imperium) W targowisku udział weźmie ok 40 rzemieślników.

II Manewry Wojów

Dzień 1 29.04 (Wakuła) dzień 2 30.04 Centrum Słowian i wikingów

Do grodu na dwudniowe manewry i szlifowanie umiejętności zjedzie ponad setka wojowników . Odwiedzą nas: Drużyna Grodu Trygława, Bractwo Zamku Grodno, Drużyna Najemna Rujewit, Bielska Drużyna Najemna, Smoki Sigurda, Utlagar Hirde, BelHird, Klan Kotschubei, Wilki Fenrira, Wikingowie Floty Jarmeryka oraz wielu innych.

Start godzina 9:00.Dzień pierwszy zmagań dzięki uprzejmości 1Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Terenowych 4X4 Wyspa Wolin odbędzie się na terenie toru off road w Płocinie(Wakuła) Inscenizację wymarszu wojów z grodu na bitwę poprowadzi Volwa. Wojowie udaja się w teren gdzie według scenariusza przeprowadzą rozgrywkę bitewną.

Dzień 2. 30.04

Manewry na terenie skansenu, zdobywanie grodu, Walki w formacjach, Treningi władania bronią, Potyczki indywidualne i grupowe, Budowa mostu, treningi, Warsztaty dla dzieci i dorosłych Organizatorem manewrów są Drużyna Wojów Kolovrat ,Dęby i wsparcie merytoryczne Bractwo Zamku Grodno a wszystko to pod patronatem Stowarzyszenia Centrum Słowian i wikingów

V Turniej Łuczniczy Viking Arrows
Do grodu zjedzie ponad 70 łuczników z całej Polski by wziąć udział w wyjątkowo trudnej rywalizacji w pięciu kategoriach sprzętowych. Wielu to utytułowani zawodnicy z turniejów ogólnopolskich i Europejskich. Dwa dni zmagań 28 figur 3D w terenie (wakuła) i 25 celi rozlokowanych na terenie skansenu imitujących atak na nasz gród. Niesamowita andrenalina, ryzyko (wiele strzał już tutaj zostaje na zawsze) i świetna zabawa dla wszystkich. Nasi łucznicy zaprezentują cały przekrój rozwoju łuku przez stulecia. Od patyka ze sznurkiem po łuki bloczkowe z materiałów kompozytowych ery kosmicznej.

Poza tym przez cały czas trwania majówki od 29.04 do 03.05 prowadzone będą warsztaty łucznicze dla najmłodszych oraz dla dorosłych. Organizatorem jest Łucznicza Drużyna najemna Banici, Stowarzyszenie łuczników Strzelamy za Zero pod czujnym okiem Centrum Słowian i wikingów

30.04 dzień pierwszy
9:00 Wyjazd łuczników na teren zawodów
10:00 Wakuła Odprawa przed zawodami, zajęcie miejsc startowych
10:20 start zawodów
16:00 zdanie kart startowych powrót autokarem do skansenu
16:30 obiad dla zawodników
Czas wolny

1.05 dzień drugi
9:00 Rozgrzewka na stanowisku treningowym
10:00 odprawa zawodników
10:15 start zawodów
15:00 zakończenie ,zdanie kart startowych
15:30 Obiad dla zawodników
przerwa techniczna na podsumowanie zawodów
17:30 Rozdanie nagród

Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie w przypadku różnych zdarzeń losowych. W niedzielę zapraszamy na szczególne wydarzenie. Stand Up na Drakkarze. Dla uczestników wydarzeń wstęp wolny.

źródło:
Organizator