Nie tylko wypełnianie zniszczonych elementów, a nawet odbudowa niektórych odcinków. Kamieńskie mury obronne od strony Lipowej zyskują ponownie swój blask. Dziś na miejscu pojawiła się firma Demski – Renowacje, która przy pomocy lasera oczyszcza powierzchnie zabytkowych obiektów z farby.

Mury obronne jako takie w Kamieniu Pomorskim zaczęto budować w drugiej połowie XIV. Przebiegały one od północy. Ich budowę rozpoczęto po napaści Branderburczyków, kiedy to praktycznie całe miasto spłonęło. W murach umieszczono osiem baszt obronnych, z których do dziś zachowała się jedynie Brama Wolińska i pozostałość Bramy Maślanej. Od strony lądu miasto zabezpieczał mur z 5 wieżami i dwoma fosami. Osobne umocnienia otaczały zespół katedralny. Dzisiejsze mury zachowane są tylko w 30%, ale straciły prawie całkowicie materiał zabytkowy.

Przez lata ulegające coraz większej degradacji, zyskały swoją szanse dzięki środkom z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które udało się pozyskać Burmistrzowi Kamienia Pomorskiego. Mury są uzupełniane, miejscami całkowicie odbudowywane a od dziś czyszczone. Firma Demski – Renowacje wykorzystując technikę ablacji laserowej usuwa z powierzchni namalowane sprayem napisy.

Efekt ich prac przechodzi najśmielsze oczekiwania. Specjaliści zajmujący się głównie zabytkami planują, że całość zostanie oczyszczona w tydzień. Oprócz napisów z powierzchni znikną także różnego rodzaju zanieczyszczenia.