Przy wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 50 osób skorzystało z wyjazdu organizowanego przez Uniwersytet III Wieku z Golczewa nazwanego „Limuzynką do Filharmonii”.

Słuchacze UTW z  Golczewa i Przybiernowa oraz  mieszkańcy Gminy Golczewa, spędzili uroczy wieczór w Filharmonii w Szczecinie.  W programie  zwiedzanie – Filharmonii oraz koncert kameralny  Zespołu West Side Sinfonietta:  Ola Bugaj – wokal, Paweł Maślanka  i Marcin Danilewski – skrzypce, dyrygent.

Przed wejściem do Filharmonii przywitali  nas: Panie Paulina i Agnieszka oraz Pan Piotr. Następnie po przejściu na  hol główny w imponującej przestrzeni  poznanie   historii  i walorów   budynku. W tym miejscu  na szczególną uwagę zasługuje   geometryczna posadzka holu – białe kafle zostały  zaprojektowane i wypalone na Majorce.

Kolejno prezentacja  sali symfonicznej, zwanej   Słoneczną, która odpowiada akustycznie  wiedeńskiej Musikverein. Z ciekawostek –  ściany i sufit pokryto złotymi płatkami ze szlagmetalu o wymiarach 14×14 cm., specjalnie naklejane  przy pomocy pęsety. Natomiast w salach kameralnych dominuje kolor czarny, dlatego nadano nazwę „Księżycowej”.

Po takiej dawce wiedzy przyszedł czas na koncert kameralny w Sali symfonicznej z wykorzystaniem  utworów filmowych m.in. Leonarda Bernsteina, Nino Roty, Astora Piazzolli, piosenki –  Ta ostatnia niedziela, Desperado, kompozycji filmowych Leonarda Bernsteina, Ennio Moriccone, twórcy słynnych tang, Carlosa Gardela oraz utwory Manuela de Falli, inne. Ten  wyjątkowy koncert pozostanie na długo w naszej pamięci, niezwykle wzruszający i nastrojowy.

Budynek  choć wzbudza emocje to z pewnością stanowi  unikalną przestrzeń, z wyjątkową bryłą, którą   zaproponowali młodzi Hiszpanie Estudio Barozzi Veiga, zwyciężając w konkursie architektonicznym „Bryła Roku 2014”.  Udział w projekcie pozwolił   poznać historię powstania szczecińskiej Filharmonii,  wysłuchania dobrej muzyki w budynku z wyjątkowymi walorami akustycznymi i architektonicznymi.

Opracowanie i foto
Janina Kołodzińska – prezes UTW w Golczewie