Od kwietnia 2024 roku stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe wzrośnie ze stawki obniżonej do poziomu 0 procent do pierwotnej wysokości 5 procent. O tyle powinny wzrosnąć ceny produktów na sklepowych półkach. Lidl zapowiedział, że „ponad 1600 produktów spożywczych nadal będzie oferowanych w cenie na poziomie sprzed podwyżki VAT”.

VAT na podstawowe produkty żywnościowe został tymczasowo obniżony do 0 procent na czas szalejącej inflacji. Ta na początku 2024 roku spadła do celu inflacyjnego stawianego przed NBP, rząd podjął więc decyzję o zakończeniu tarczy antyinflacyjnej, która odsuwała podwyżkę cen w czasie. Dla Polaków w teorii powinno to oznaczać konieczność wydawania około 30 zł więcej na osobę miesięcznie podczas robienia zakupów – w przypadku większych rodzin kwota ta w ujęciu rocznym może przekroczyć 1500 zł. Lidl ogłosił, że obniży ceny produktów, tak by nawet po naliczeniu wyższej stawki kosztowały one tyle samo, co w czasie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej.

– Głównym celem Lidl Polska jest oferowanie klientom wysokiej jakości produktów w niskiej, atrakcyjnej cenie. Konkurencyjna oferta w każdym sklepie naszej sieci jest taka sama – we wszystkich obiektach oferujemy tak samo niskie ceny. Zależy nam na tym, aby sytuacja ekonomiczna polskich rodzin była stabilna. W związku z tym uruchomiliśmy nową akcję specjalną – w Lidlu VAT STOP. W kwietniu pozostawimy ceny wszystkich produktów objętych podwyżkami VAT 5 procent na poziomie sprzed podwyżki – powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Affairs and CSR w Lidl Polska.

Powrót VAT na podstawowe produkty żywnościowe do stawki 5 procent ma zapewnić około 1 mld zł dochodów do budżetu państwa, czyli około 30 zł na jednego obywatela. Lidl zapewnia, że część z tej kwoty „weźmie na siebie” – na produkty oferowane w sieci handlowej będzie co prawda nałożony wyższy VAT, obniżone zostaną jednak ich ceny w taki sposób, żeby nawet po doliczeniu podatku koszt dla kupującego pozostał taki sam. „W skali roku może się okazać, że zaoszczędziliśmy nawet kilkaset złotych” – podała sieć.