Nawet ponad 30 stopni Celsjusza w cieniu mogą dzisiaj pokazać termometry w zachodniej Polsce. Synoptycy wydali tam ostrzeżenia przed upałami; będą one aktualne co najmniej do jutrzejszego popołudnia.

W zachodniej części naszego kraju – w województwach zachodniopomorskim oraz lubuskim – będzie gorąco, ale na szczęście noce będą troszkę chłodniejsze, więc będzie można złapać oddech i wypocząć. Następnego dnia znów będzie można cieszyć się słoneczną aurą – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Rzecznik IMGW zauważył, że ostatni raz tak ciepło we wrześniu było w 2015 rokuTaka sytuacja zdarza się rzadziej niż raz na 20 lat. Rekord dla września to 36,8 st. Celsjusza – poinformował. Grzegorz Walijewski w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej przekazał, że bardzo ładną, słoneczną pogodą będziemy cieszyć się do środy.

Będziemy cały czas skąpani w słońcu, dzięki Patrycji, czyli układowi wysokiego ciśnienia, który do nas dotarł – poinformował. Taka aura – jak zapewnił Walijewski – nie potrwa jednak zbyt długo, „tylko właściwie 2-3 dni”.

Wstępne prognozy mówią, że od soboty wróci bardziej letnia aura. Będzie napływać cieplejsze powietrze – powiedział. Początkowo około 24-26 stopni Celsjusza, ale już w niedzielę temperatura maksymalna wyniesie 29 stopni Celsjusza, a w poniedziałek może gdzieś pojawić się nawet 30 stopni Celsjusza – dodał.

Podkreślił, że do końca kalendarzowego lata (do 23 września) ma być w Polsce letnia aura.

fot. spolecznoscmiedzyzdroje.pl