Trzecia Droga stawia na zieloną energię i szacunek do pracy. Podczas kongresu w Warszawie liderzy Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050) zapowiedzieli inwestycje w biogazownie, fotowoltaikę i energię wiatrową, a także ustanowienie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

W Warszawie odbył się kongres Trzeciej Drogi pod hasłem: „Gospodarka, do przodu!”. Na spotkaniu głos zabrali liderzy koalicji prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider Polski 2050 Szymon Hołownia, a także politycy obu ugrupowań.

Mówimy dość marnotrawstwu, rozdawnictwu, zadłużaniu przyszłych pokoleń. Ale też mówimy dość fałszywym receptom i fałszywym prorokom, którzy tylko przychodzą zbałamucić, oszukać, a później zostawić nas z niezapłaconym rachunkiem – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szymon Hołownia wskazywał, że potrzeba dziś zainwestować w Polskę, a silnikiem tej inwestycji musi być zielona energiaJeżeli nie będzie taniej zielonej energii, to nie będzie spadku inflacji, inwestycji, niższych rachunków domowych. Musimy to wreszcie zrobić, uwalniając środki z Krajowego Planu Odbudowy, tworząc realny system prosumencki. Wreszcie doprowadzając do tego, że ja będę mógł kupić lokalnie prąd od farmy wiatrowej czy słonecznej elektrowni, która jest blisko mojego domu – podkreślił.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Polska ma dziś inwestycje na poziomie poniżej 17 procent, co jest jedną z najniższych stóp inwestycji w Europie. Naszym celem jest wygrać tę konkurencję w Europie. To jest cel strategiczny dla polskiej gospodarki – mieć poziom inwestycji najwyższy w Europie. Po to stawiamy na zieloną energię, na biogazownię, na fotowoltaikę i na energię z wiatru – powiedział.

Lider PSL zwrócił też uwagę, że w ostatnim czasie spadła liczba inwestycji związanych z budownictwem, w tym budownictwem mieszkaniowym. Chętnych do zakupu mieszkania jest bardzo dużo, dlatego jednym z pomysłów Trzeciej Drogi jest uwolnienie wszystkich nieruchomości z Krajowego Zasobu Nieruchomości, uzbrojenie terenu, przygotowanie gmin i dofinansowanie ich do tego, żeby na cele mieszkaniowe, czy to komunalne, czy spółdzielcze, czy inwestycje prywatne miały teren przygotowany, były do tego zdolne i gotowe – oświadczył szef ludowców.

Szymon Hołownia podkreślił, że poza zieloną energią Trzecią Drogę łączy też szacunek do pracyDzisiaj wychodzą ludzie i mówią o czterodniowym tygodniu pracy. Zobaczycie, do wyborów usłyszymy o trzydniowym tygodniu pracy – mówił.

Według szefa Polski 2050, Polacy nie chcą pracować mniej, ale chcą więcej zarabiaćPolacy są pracowitym narodem, który chce więcej pracować na miarę swoich możliwości i mieć za to godną płacę. Oni nie potrzebują taty i mamy, którzy będą im mówić, co trzeba zrobić w niedzielę – mówił.

Dlatego my, Trzecia Droga, mówimy: nie będziemy wam mówić, co macie robić z waszymi niedzielami. Uwolnimy handel w dwie niedziele w miesiącu, bo on jest nam dzisiaj potrzebny – oświadczył Hołownia.

Dodał, że ta zmiana dokona się, ale „będzie też miała jeden warunek: uszanowania dla praw pracowników, którzy w te niedziele będą pracować”. To musi wiązać się z większym wynagrodzeniem, to musi wiązać się z dniami wolnymi, które będą oddane za te niedziele. Dlatego dofinansujemy Państwową Inspekcję Pracy, żeby zajęła się na poważnie problemem praw pracowniczych na miarę takiej, na jaką powinna się zająć tego rodzaju instytucja – powiedział lider Polski 2050.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że należy przywrócić etos edukacji. Zwrócił uwagę, że edukacja zgodnie z konstytucją jest bezpłatna, ale i tak rodzice wydają pieniądze na korepetycje dla swych dzieci.

Zdaniem lidera PSL, największym obciążeniem dla rodziny jest znalezienie mieszkania dla swojego dziecka, który wyjeżdża na studia, czasem bardzo daleko od swojego rodzinnego domu. Chcemy dać szanse młodym ludziom, że jak idą na studia, przeprowadzają się do innej miejscowości, żeby nie musieli się martwić o to, gdzie zamieszkają. To jest odpowiedzialność uczelni. Po to jest budżet państwa, który ma finansować uczelnie wyższe i te uczelnie wyższe muszą być dofinansowane tak, aby akademik był za złotówkę. To jest nasza kolejna gwarancja: akademik za złotówkę – dodał.