– Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że komputery będą trafiały do uczniów zaczynających naukę w klasach czwartych także w kolejnych latach. Sprzęt będzie przechodził na własność rodziny.

– Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać – powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. – Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom – stwierdził.

Laptopy trafią do 370 tys. uczniów rozpoczynających naukę w IV klasie w 2023 roku. Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że przekazane dzieciom komputery przejdą na własność rodziny. – Chcemy, by mogli korzystać z nich w szkole i w domu, by zostały na przyszłe lata ich nauki – oświadczył.

Dodał, że w tym roku uruchomimy zostanie też przetarg na sprzęt komputerowy dla nauczycieli, a w roku kolejnym roku przetarg na sprzęt dla kolejnego rocznika uczniów.