Ostrzegamy przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Kolejne osoby zgłosiły się do jednostki KPP w Kamieniu Pomorskim i powiadomiły funkcjonariuszy o kilku przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności.

W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach z wykorzystaniem BLIKa.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padło kilkunastu mieszkańców powiatu kamieńskiego.

Parę dni temu mieszkanka gminy Kamień Pomorski wystawiła na portalu sprzedażowym OLX elementy wyposażenia ogrodowego. Skontaktował się z nią mężczyzna przez aplikację WhatsApp, wyrażając chęć kupna. Zaproponował przyspieszoną formę przelewu pieniędzy, wysyłając za pomocą komunikatora link, który po uzupełnieniu danych gwarantował natychmiastowe przelanie gotówki, a sprzęt miał odebrać wysłany na miejsce kurier. Kobieta „klikając” w przesłany link została przekierowana na stronę pośrednika płatności internetowej, uzupełniła dane w formularzu, następnie pojawiła się prośba o wygenerowanie i wpisanie kodu Blik. Po wykonaniu tej czynności kobieta spostrzegła, że nastąpiła transakcja niekorzystna, z jej konta ubyło 800 zł, pieniądze od razu zostały wypłacone z bankomatu.

Pamiętajmy o tym, aby zbyt pochopnie nie realizować sposobu płatności. Udostępniając kod BLIK wyrażamy zgodę na wypłatę pieniędzy z naszego konta.

sierż. Katarzyna Jasion