Podwyższenie kwoty wolnej od podatku sprawi, że wielu Polaków dostanie wyższe pensje. Są jednak grupy, które na Polskim Ładzie stracą. Np. osoby, które pracują w niepełnym wymiarze i zarabiają niewiele – wylicza „Fakt”.

Reformy, które rząd PiS chce wprowadzić w ramach tzw. Polskiego Ładu namieszają w zarobkach. Wraz z podniesieniem kwoty wolnej od podatku wzrośnie też składka zdrowotna. Po wejściu w życie zmian zapłacimy 9 proc. pensji. Jak wylicza „Fakt”, zmiany sprawią, że osoby pobierające najniższe wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze godzin, zamiast zyskać, stracą.

Pracownik zarabiający 1100 złotych brutto będzie dostawał o ponad 62 zł mniej. Przy pensji 1200 złotych wynagrodzenie będzie niższe o ponad 40 zł, a zarabiający 1300 zł stracą ok. 17 zł miesięcznie. Przedstawiciele rządu o problemie wiedzą i zapewniają, że zamierzają go rozwiązać.

Jak wylicza dziennik, na planowanych reformach zyskają osoby zarabiające między 1400 a 5000 zł brutto. Największy zysk – 167 złotych miesięcznie – odnotują osoby z pensją 3200 zł brutto.