Platforma z PiSem, PiS z Naszą Gminą Nasz Powiat a może Nasza Gmina Nasz Powiat z Platformą? Jaka koalicja wyłoni się po pierwszej sesji Rady Powiatu, tego dowiemy się już w środę 21 listopada.

Walka o fotel starosty od zawsze rozgrzewała lokalnych samorządowców. Również w tym roku nie będzie inaczej. Czy na pierwszej sesji uda się wybrać nowego starostę? A może swoje stanowisko po raz pierwszy w historii uda się utrzymać na druga kadencję obecnemu staroście Józefowi Malcowi? W ferworze toczących się rozmów o przyszłości powiatu, z pewnością niczego nie można wykluczyć.

Najwięcej mandatów w rozdaniu 21 października udało się zdobyć komitetowi Nasza Gmina Nasz Powiat. Krzysztof Kronenberg, Leszek Szefliński, Józef Malec, Emilia Szczeblewska, Bogdan Wilkowski i Jerzy Janawa muszą przekonać do swoich racji 3 osoby, aby wybrać starostę.

Po dołączeniu się do Prawa i Sprawiedliwości Anatola Kołoszuka, również ta partia dysponuje w Radzie Powiatu pięcioma mandatami. Jerzy Adamiak, Piotr Rudnik, Jarosław Pawluś i Leszek Kulesza pod przywództwem Krzysztofa Marciniaka z Wolina z pewnością zrobią wiele, aby PiS w końcu zaistniał na lokalnej scenie politycznej.

Pięcioma mandatami dysponuje także Platforma Obywatelska. Sebastian Mamzer, Marcin Stępień, Bogdan Czaplicki, Joanna Piwińska oraz Beata Kiryluk, która pełniła już funkcję starosty wiedzą jak prowadzić rozmowy koalicyjne i także nie będą chcieli zostać odprawieni z kwitkiem.

Politycznym outsiderem całego powyższego zestawienia jest były Burmistrz Wolina. Eugeniusz Jasiewicz jako jedyny zdobył mandat z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Klub ludowców skurczył się więc znacznie, ale jak pokazuje historia, to właśnie taki jeden głos może przeważyć szalę na wagę przyszłego starosty.