Młodzieży potrzebny jest autorytet  pisze do naszych Czytelników ks. Leszek Tokarzewski. Kapłan za pośrednictwem portalu kamienskie.info, po raz kolejny przekazuje wszystkim „Słowo na Niedzielę”.

W życiu każdego z nas przychodzi taki okres, że środowisko, społeczeństwo wpływa na nasze zachowanie. Pierwszym takim czynnikiem, który odgrywa istotną rolę jest rodzina, to ona wpływa na rozwój naszej osobowości. To ona kształtuje nasze potrzeby oraz postawy, i to ona pomaga nam zajrzeć w głąb i poznać samego siebie.

Czasem jednak bywa tak, że jest brak wsparcia, brak odpowiedniego autorytety. Wtedy pojawia się agresja. Agresja względem otoczenia i rówieśników. W mediach głośno jest od takich nagłówków jak „Dramat w podstawówce. Uczeń wyskoczył przez okno”, „Uczeń ranił nauczycielkę nożem”, „Dziecko, które bije i kopie”.

Takich lub podobnych nagłówków jest wiele, są też bardziej drastyczne : „Uczeń próbował zabić kolegę” czy też „13-letni uczeń zgwałci koleżankę z klasy”. To nie jest tak, że takie rzeczy dzieją się gdzieś daleko, może nawet zagranicą… Nie, nie one dzieją się tu, wokół nas! W murach naszych szkół i domów, w parkach i placach zabaw.

Dlaczego o tym Wam tu zebranym dziś mówię? Dlaczego taka sytuacja miła miejsce? Kto jest odpowiedzialny za takie zachowanie młodzieży?

Ktoś powie to wina nauczycieli, nie potrafią wychować dzieci. Nie, nie ma nic bardziej mylnego niż takie założenie. Kochani. Nauczyciele za Was nie wychowają waszych dzieci, oni mają za zadanie dostarczyć im wiedzę niezbędna w przyszłości. To Wy! Wy rodzice jesteście odpowiedzialni za wasze pociechy i za to co robią. Brak miłości ze strony rodziców, brak odpowiedniego autorytetu, brak wzorców do naśladowania powoduje takie i czasem nawet gorsze zachowanie. Takie dziecko, jest bardziej skrzywdzone niż nam się mogłoby wydawać. To dziecko jest samotne, zamknięte w sobie, to dziecko ma problemy z nawiązywanie kontaktu z otoczeniem. To dziecko cierpi i woła w nieudolny sposób o pomoc. 

Odpowiedni autorytet w dzisiejszych czasach jest pożądany, to dzięki niemu uczymy się rozróżniać dobro od zła. Stajemy się lepsi i pozytywniej nastawieni do otaczającego nas świata. Wielu ludzi wzoruje swoje zachowanie na kimś innym, czasem wybierając dobrze swoje autorytety a czasem źle. Nie łatwo jest wybrać odpowiednią osobę, autorytetem powinien być ktoś kto nas wspiera i daje nam poczucie bezpieczeństwa. Takimi ludźmi są nasi bliscy i to im właśnie powinno najbardziej zależeć aby dawać dobry przykład.

Drodzy rodzice, zainteresujcie się swoimi pociechami, poświęćcie im trochę więcej czasu i uwagi. Zainteresujcie się co wypisują w internecie, co sobą reprezentują, jakiego języka używają. To właśnie wasze pociechy świadczą o tym jakimi jesteście rodzicami.

Ks. Leszek Tokarzewski