– „Umartwienie „, „wyrzeczenie” i „post” czy te słowa maja jeszcze dziś dla Nas tu zebranych znaczenie? – dopytuje ks. Leszek Tokarzewski. Kapłan za pośrednictwem portalu kamienskie.info, po raz kolejny przekazuje wszystkim „Słowo na Niedzielę”.

Mentalność współczesnego człowieka ma problem ze zrozumieniem, z ocenieniem wartości tych słów, tej praktyki. Uważa to wręcz za przeżytek, za coś archaicznego. Czy ktoś z Was tu zebranych, zastanawiał się kiedyś skąd właściwie wzięło się pojęcie postu?Błędem jest myślenie, że post jest pomysłem chrześcijaństwa. Prawda jest taka , że wiele różnych kultur a nawet religii praktykowało wyrzeczenia czyli post na długo przed przyjściem Chrystusa. Ludzkość od zalania dziejów ceniła siebie bardzo praktyki związane z postem, dlatego też kościół je docenił i zachował ten zwyczaj w swojej kulturze.

Aby zrozumieć sens wyrzeczenia, sens postu należy przyjrzeć się swoim przyzwyczajeniom. Wiele codziennych czynności wykonujemy mechanicznie, nieświadomie. Wręcz automatycznie wstajemy rano, bierzemy prysznic, spożywamy posiłki, oglądamy telewizję, idziemy do szkoły, do pracy, itd… Robimy to bezwarunkowo, nie myśląc o tym.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak silne są te nasze nawyki? Otóż wystarczy chwilę się zastanowić i zdamy sobie sprawę z tego, że przejadamy się, zapominamy , niepanujemy nad sobą. Oczywiście mamy także dobre nawyki takie jak punktualność, dokładność czy…Automatyczne sprzątanie po sobie.

„Złe przyzwyczajenie zwycięża się przyzwyczajeniem dobrym, zaś dobre przyzwyczajenie przeobraża naturę, i co wcześniej wydawało się trudne, później okazuje się wykonalne i łatwo dostępne” (św. Tomasz a Kempis)

Czas Wielkiego Postu jest idealny do refleksji nad sobą samym,nad swoim życiem. To odpowiedni czas do podjęcia działań mających na celu stanie się lepszym człowiekiem. Zastanów się co chciałbyś zmienić , od czego chcesz zacząć. Jak chciałbyś żyć. I zrób to! Stań się lepszy dla siebie. Stań się swoim przyjacielem, nie wrogiem czy też krytykiem. Dostrzegaj pozytywne aspekty swoich działań, zacznij widzieć w sobie dobro. Zaakceptuje siebie. Każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny, każdy z nas jest Bożym skarbem. Wielki Post jest po to, abyś odkrył to bogactwo i nim się cieszył. Abyś odkrył siebie.

Ks. Leszek Tokarzewski