500 plus – zasady programu ulegną zmianom. Minister Rafalska zapowiedziała, że konieczna będzie korekta kryterium dochodowego. Część rodzin może stracić świadczenie w przyszłym roku – wszystko ma związek z ustaleniem nowej płacy minimalnej. Z tego powodu ministerstwo planuje wprowadzenie modyfikacji procedur. Na czym będzie polegała zmiana?

Zmiana kryterium dochodowego zostanie wymuszona przez podniesienie płacy minimalnej. Część osób, które teraz korzystają ze świadczenia 500 plus w 2019 r. mogłyby go nie otrzymać – przez wzgląd na zbyt wysokie zarobki. Korelacja jest prosta – im większe będzie wynagrodzenie minimalne, tym więcej rodzin będzie musiało wypaść z programu „Rodzina 500 plus”.

Elżbieta Rafalska w rozmowie z PAP potwierdziła, że konieczne będzie wprowadzenie zmian dotyczących kryterium dochodowego 500 plus: Absolutnie nie chcemy, żeby była sytuacja, w której rodzina dwuosobowa, w której jeden z rodziców zarabia minimalne wynagrodzenie, traciła prawo do świadczenia „Rodzina 500 plus”. Jeżeli wynagrodzenie minimalne będzie rosło tak szybko, że będzie stanowiło barierę dostępu do tego świadczenia, to kryterium musi być oczywiście podniesione. O to jest to, co w 2019 r. też analizujemy.

źródło:
GS24.pl