Po wybuchu pandemii koronawirusa rząd wprowadził dwa korzystne rozwiązania dla krwiodawców. Chodzi o dwa dni wolnego od pracy po oddaniu krwi, a także 33-procentową ulgę na przejazdy pociągami. Pierwsza zostaje na stałe, druga wkrótce zniknie.

W styczniu 2021 r. w ramach tzw. ustawy covidowej rząd wprowadził dwa korzystne rozwiązania dla krwiodawców: wydłużył o dzień zwolnienie z pracy po oddaniu krwi oraz wprowadził 33-procentową ulgę na przejazdy koleją dla osób, które oddały krew minimum trzy razy w trakcie pandemii. Miało to zachęcić Polaków do oddawania krwi w czasie, gdy w kraju rozprzestrzeniał się koronawirus.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia stan zagrożenia epidemicznego zniknie już 1 lipca. To oznacza też zmiany dla krwiodawców, którzy cieszyli się dodatkowymi korzyściami od ponad dwóch lat. Po 1 lipca oddający krew nie będą mogli skorzystać z ulgi na przejazdy pociągami PKP.

Jest też jednak i dobra wiadomość. Dwudniowe wolne po oddaniu krwi zostanie jednak na dłużej. Rządzący znowelizowali ustawę o publicznej służbie krwi w ten sposób, że zapis o dniu wolnym w dniu donacji oraz w dniu następującym po nim zostanie w polskim prawie już na stałe, niezależnie od tego, czy na terenie kraju ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.