W dniach 22-29 sierpnia 2021r. odbyła się VII Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku. W tym wyjątkowym spotkaniu udział wzięło około 200 Słuchaczy – z Golczewa, Przybiernowa, Nowogardu, Barlinka, Pyrzyc, Gryfina, Białogardu, Szczecina, Wałcza, Goleniowa i Koszalina. Podczas 7-dniowego pobytu uczestniczyliśmy w  warsztatach  tanecznych   z zakresu choreoterapii. Wspaniałe warsztaty poprowadziła Magdalena Zynda – Lis, dyplomowany pedagog tańca z Barlinka. 

Odbyły  się warsztaty teatralne pt. „Robimy kabaret” oraz spotkania autorskie m.in. Koncert z „ OBWiesiem”, aktorem Teatru Polskiego  w Szczecinie – Wiesławem Łągiewką. Warsztaty  pt. „Kwiat i ozdoba z filcu”   poprowadziła  Dominika Odrowąż art. mal.  ze Szczecina, natomiast warsztaty  pt. „Pastelowe impresje” („Mini plener”)  odbyły się  pod kierunkiem   Moniki  Artiuch  art. mal. z Gryfic.  

Nie zabrakło spotkań z  psychodietetykiem – Olą Horoszko-Klusek  z gabinetu  ParasOlka  Balanced Body School  z Kamienia Pomorskiego, która zaprosiła na warsztaty i wykłady pt.  „Ekspresyjny Senior” i „Seniorski przepis na dobry dzień” oraz na indywidualne konsultacje.  

Seanse relaksacyjne,  „Kąpiel w dźwiękach”,  z gongami Tam- Tam, misami terapeutycznymi ACAMA i dzwonkami koshi, zapewniła Elżbieta Śliwińska z Wałcza.  Było też coś dla ciała i ducha m.in. AQUA AEROBIK w basenie i  podczas porannych  spacerów   z  Nordik Walking na plaży. Miło wspominamy wieczorki taneczne przy muzyce na żywo z Andrzejem Koniecznym z „Mini Band” z   Nowogardu,  pokaz cyrkowy,  gry karciane i kolację przy wspólnym kręgu ogniska. 

Dodatkowo z inicjatywy słuchaczy UTW w Szczecinie, poznaliśmy jak tworzyć ozdoby,   aniołki i bombki z pianki brokatowej, wspaniałe pomysły przeniesiemy do naszych Uniwersytetów.  Na zakończenie  pobytu podsumowanie  kreatywnych warsztatów,  wystawa prac – „Broszka ozdoba z filcu”   oraz „Pastelowe  impresje”, pewnie będą inspiracją do kolejnych działań w poszczególnych UTW.  

Bawiliśmy się  przy scenkach „Kabareciku „BIS”. Niezapomniane powarsztatowe zmagania aktywnej grupy teatralnej która  „Robiła kabaret” pod kierunkiem reżysera i autora scenariusza Wiesława Łągiewki.

Niezmiennie od lat, utalentowana Grupa Taneczna z  Barlinka,  oczarowała  strojami i pięknym układem tanecznym w tym  „New York” – Franka Sinatry.  Wspaniały występ pod kierunkiem Magdaleny Zynda – Lis, zakończył  się bisami i  gratulacjami.

Na stoiskach promocyjnych Uniwersytety przedstawiły swój bogaty dorobek. Dzieliliśmy się  dobrymi praktykami, wzorami i wytworami rękodzieła. 

Nasze  szydełkowe koszyczki i pojemniki ze sznurka zostały wykonane podczas warsztatów  UTW w Golczewie – instruktor  Agnieszka Szwajkowskiej z Wolina.  Indywidualne wystawy „Łapaczy snów” zaprezentowały –   Helena Włodarczyk i Stefania Filipowicz z UTW w Golczewie. Pani Stefania najstarsza uczestniczka (94 lat) mimo sędziwego wieku jest  wzorem do naśladowania w realizacji Swoich  pasji, tworzenia pięknego szydełkowego rękodzieła. 

Podejmowanie działań w ramach promocji dobrych praktyk oraz budowania sieci wzajemnego wsparcia mogło się zdarzyć dzięki współfinansowaniu projektu „Kreatywny i Bezpieczny Senior w Regionie”,  ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. 

Serdeczne podziękowania kieruję do osób odpowiedzialnych za grupy Seniorów UTW z Województwa Zachodniopomorskiego – Marii Mitek z Barlinka,  Zenobii Walczak z Pyrzyc,  Ewy Bocewicz z Białogardu, Krystyny  Knop z Gryfina,  Jadwigi Cicheckiej z Nowogardu i Elżbiety Kędzierskiej –  Kawa ze Szczecina.

Dziękuję za wspólnie spędzony czas, miłą atmosferę Seniorom z UTW III Wieku, za współtworzenie, wzbogacenie i wsparcie przy organizacji wspólnego programu, Managerom OŚ „Familijni” – Państwu Katarzynie i Piotrowi Kędzia i wszystkim pracownikom Ośrodka, za okazaną życzliwość i zaangażowanie. 

Z dobrymi emocjami i pomysłami  zaplanowaliśmy kolejną edycję,  w cudownym miejscu i czasie.
Do zobaczenia za rok, podczas „VIII Letniej  Szkoły  Seniora w Dziwnówku” w dniach 21 – 28. 08. 2022 roku.
Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie, organizator autorskiego projektu „Letnia Szkoła Seniora”.
Foto- Piotr Lis, Janina Kołodzińska