Kontrole stacjonarne na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone o kolejne 20 dni. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser poinformowała we wtorek Komisję Europejską o decyzji.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na początku listopada złożył swoim obywatelom obietnicę, że kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną utrzymane i to „przez długi czas”. Teraz słowa szefa niemieckiego rządu są wdrażane. Niemcy poinformowały Unię Europejską o przedłużeniu kontroli o kolejne 20 dni.

Z danych niemieckiego MSW wynika, że w czasie trwających od 16 października kontroli policja federalna zatrzymała na wymienionych granicach ok. 90 przemytników. Zastosowany przez nas pakiet stacjonarnych i mobilnych środków służb granicznych jest istotny dla ograniczenia nielegalnej migracji do Niemiec – wyjaśniła niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser.

Jak dodała, kierowane przez nią MSW „pozostaje w bliskim kontakcie z krajami sąsiednimi”, aby podejmowane po obydwu stronach granicy środki „współdziałały jak najlepiej”.