Od 1 lipca 2023 r. nie trzeba będzie płacić za przejazd pojazdem lekkim po autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. W życie wejdzie także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Sprawdźcie najważniejsze zmiany, jakie wejdą w życie w sobotę.

Od soboty duża ulga dla kierowców podróżujących autostradami i drogami ekspresowymi. Tego dnia wchodzi w życie ustawa, która znosi opłaty za przejazd samochodów osobowych państwowymi autostradami. Chodzi o odcinki: A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica

Przepisy nowelizacji znoszą opłaty za przejazd państwowymi odcinkami autostrad dla samochodów osobowych oraz motocykli. Opłata nadal będzie pobierana od pojazdów o masie większej niż 3,5 tony oraz autobusów.

Nowelizacja wprowadza także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu. Umieszczono w niej zapis umożliwiający taki manewr pod warunkiem, że wyprzedzany pojazd „porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej”.

Zgodnie z nowymi przepisami punkty karne będą znów obowiązywać przez rok, a nie – jak po ostatniej nowelizacji – przez 24 miesiące od popełnienia wykroczenia. Dotyczy to jednak tylko punktów otrzymanych od 1 lipca. Te, które otrzymaliśmy wcześniej, przedawnią się po 2 latach.