Parlament Europejski ustala nowe standardy opakowań: koniec z dużymi paczkami chipsów wypełnionymi w większości powietrzem. Nowe regulacje mają na celu ochronę konsumentów i redukcję użycia plastiku.

Parlament Europejski podjął decyzję, która może zrewolucjonizować rynek produktów FMCG (Fast-Moving Consumer Goods). W ramach Zielonego Ładu, wprowadzono obowiązek stosowania opakowań adekwatnych do zawartości produktów. Oznacza to koniec z opakowaniami przesadnie wypełnionymi powietrzem, co ma na celu zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych – relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jak informuje portal gazeta.pl, nowe przepisy zakładają, że produkty takie jak chipsy czy płatki śniadaniowe, które dotychczas były pakowane w opakowania częściowo wypełnione powietrzem, będą musiały być sprzedawane w opakowaniach lepiej dopasowanych do ich faktycznej objętości. To zmiana, która ma zapobiec zwodzeniu konsumentów, którzy są skłonni wybierać większe opakowania pod wpływem wizualnego wrażenia ich zawartości.

To nie jedyna inicjatywa w ramach Zielonego Ładu. Unia Europejska już wcześniej wprowadziła zakaz stosowania jednorazowych produktów plastikowych takich jak talerze, sztućce czy słomki. Dodatkowo, od 1 stycznia 2030 roku, zakazane zostaną jednorazowe opakowania plastikowe na świeże, nieprzetworzone owoce i warzywa, jak również jednorazowe kubki w kawiarniach i restauracjach.

Dodatkowo, producenci i importerzy zostali zobowiązani do minimalizacji masy i objętości swoich opakowań.