5 września 2018 roku Wolin odwiedziła Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa pod przewodnictwem dyrektor pani Helen Clark (Francja) wraz ze swoimi współpracownikami.  Przedmiotem wizyty była ocena przedsięwzięć realizowanych przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków oraz zapoznanie się ze sposobem integracji Wolina z Unią Europejską w ramach środków finansowych wykorzystanych z Unii Europejskiej. Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków pod przewodnictwem prezes Henryki Palusińskiej i jej zastępcy Jacka Kowalczyka zapoznało Komisję z zrealizowanym przez Stowarzyszenie zadaniem w ramach projektu „Zalew Świeżych Ryb Wolin Wyspa Smaków”.

Wizyta ta jest następstwem spotkania rybaków z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Markiem Gróbarczykiem, które odbyło się w Wolinie 28.07.2017 roku, na którym omawiano rolę i zadania rybaków.

Gospodarzem spotkania był burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, który zapoznał Komisję z bogatą historią Wolina podkreślając rolę i wagę rybołówstwa na naszym terenie oraz historię chąśników wolińskich i znaczenie Festiwalu Słowian i Wikingów, który przywołuje czasy wczesnego średniowiecza na ziemiach wolińskich. W towarzystwie zastępcy burmistrza Małgorzaty Wójcik oraz inspektora ds. promocji Agnieszki Pawełczyk podsumowano spotkanie w „Dworku Wolińskim”, a przedstawiciele stowarzyszenia zaprosili Komisję na pokład łodzi, którą opłynęli cieśninę Dziwnę i Zalew Szczeciński. Goście byli pod dużym wrażeniem zwiedzając wolińską marinę. Pani Helen Clark wielokrotnie podkreślała jak ważna dla niej jest nie tylko sprawa rybaków ale wszystkich mieszkańców, którzy zamieszkują gminę Wolin.

Na pożegnanie Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków wręczyło gościom upominki, które były częścią organizowanych w ostatnim czasie eventów na terenie gminy i powiatu Zalew Świeżych Ryb Wolin Wyspa Smaków.

UM w Wolinie