Należą do niego 23 panie z Kalenia i okolicznych wsi. Koło Gospodyń Wiejskich z Kalenia świętowało dziś 60 – lecie istnienia i jak mówią jego członkinie, chcą dalej przy współpracy władz gminy kontynuować tradycje wspaniałego sołectwa wsi Kaleń.

Koło powstało w 1959 roku, jego założycielką była Jadwiga Budzicz, a skarbnikiem aż do 2011 roku Helena Sudnik. Data utworzenia koła została zapisana w dokumentacji Spółdzielni Kółek Rolniczych w Kamieniu Pomorskim oraz widnieje na mapie aktywności organizacji pozarządowych w Urzędzie Gminy Świerzno.

W latach 60 i 70 koło przeprowadzało kursy kroju i szycia, gotowania oraz udzielania pierwszej pomocy. W 70 i 80 organizowano imprezy integracyjne czy zabawy dożynkowe. Pozyskiwano również fundusze ze sprzedaży potraw regionalnych, fantów i zabaw dochodowych. Środki przeznaczano na paczki dla dzieci i inne potrzebne materiały do przygotowywania spotkań sołeckich.

Przez lata swojego istnienia, koło współpracowało z Ochotniczą Strażą Pożarną w Kaleniu, która została założona w 1951 roku. Od 7 lat kobieca drużyna pożarnicza z Kalenia jest niepokonana w zawodach gminnych oraz powiatowych.