Osoby, które przejdą w tym roku na emeryturę, dostaną wyższe świadczenia od emerytów z lat poprzednich. Przykład: kobieta, której emerytura wyniosłaby w ubiegłym roku 1900 zł, teraz otrzyma ponad 2000 zł miesięcznie! Jak to możliwe? To skutek większej śmiertelności Polaków podczas pandemii COVID-19.

Przez ostatni rok zmarło w Polsce o 76 tys. więcej osób niż w latach poprzednich. Zdecydowana większość zmarłych to osoby starsze, ale śmierć nie oszczędza też 30- i 40-latków. Większa liczba zmarłych ma jednak pozytywny wpływ na wielkość wypłacanych emerytur. Dzieje się tak, ponieważ ZUS wylicza świadczenia, bazując na naszej potencjalnej długości życia. Im dłużej żyjemy, tym mniejsza będzie emerytura, a im krócej, tym wyższa.

Z opublikowanych niedawno przez GUS tablic trwania życia wynika, iż w ciągu roku średni czas życia Polaków skrócił się o ponad rok! W przypadku np. osób 60-letnich prognoza dalszego życia skróciła się o 13,3 mies., a 80-latków – o 7,7 miesiąca. Co to oznacza?

– To pokazuje, w jak złej sytuacji znalazła się Polska w pandemii – tłumaczy Antoni Kolek (33 l.), prezes Instytutu Emerytalnego. – Pozytywnym efektem będą jednak wyższe świadczenia nowych emerytów – dodaje.

źródło:
PAP / Adam Brzozowski