7 października „Na Zapiecku” odbyła się uroczystość rozpoczęcia XI roku działalności kamieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cała impreza, że względów  lokalowych jest już od kilku lat organizowana w ścisłym gronie członków, głównie  przy udziale Burmistrza Kamienia Pomorskiego, jako Opiekuna Honorowego SUTW i Dydaktycznego – Profesora Akademii Sztuki w Szczecinie – Ryszarda Handke.

Uroczystość rozpoczął Hymnem Gaude Mater Polonia, uniwersytecki zespół wokalny Fantazja. Po życzeniach Prezes Stowarzyszenia, dla słuchaczy na nowy rok akademicki, kilka miłych słów  wygłosił  Opiekun Honorowy Burmistrz Kuryłło, który w towarzystwie swojego zastępcy, Pana Leszka Szeflińskiego, rozdał dla wszystkich  członków, doniczki z pięknym kolorowym wrzosem. Profesor Handke wygłosił wykład pt. Historia Hymnu Polskiego, z okazji 225 rocznicy jego powstania.  Następnie odbyło się ślubowanie nowych członków, którzy otrzymali z rąk profesora legitymacje uniwersyteckie. Całość oficjalnej części uroczystości zakończyła pieśń Gaudeamus Igitur zaśpiewana przez członków Fantazji, którzy na koniec przygotowali krótki program wokalny, składający się ze znanych wszystkim i lubianych polskich piosenek. Ostatnim punktem była kawa i ciasto produkcji właściciela piekarni -cukierni, Pana Wiesława Żelka.

Na dzień dzisiejszy Uniwersytet liczy 87 członków,  którzy mogą uczestniczyć przez cały rok akademicki w takich zajęciach jak: nauka języka angielskiego,  trzy rodzaje gimnastyki, pływanie na basenie, kurs informatyczny, comiesięczne wykłady oraz w licznych wyjazdach do przybytków kultury naszego regionu. Wszyscy członkowie uczestniczą też w wolontariacie (przy Uniwersytecie działa Centrum wolontariatu i mentoringu osób starszych), na rzecz kamieńskich przedszkoli, muzeum, miasta i innych instytucji.

               

Stowarzyszenie UTW utrzymuje się głównie ze składek swoich członków oraz także z darowizn.

UTW Kamień Pomorski