Po 276 latach od przeprowadzenia udanej próby z kondensatorem elektrycznym, Ewald Jurgen von Kleist oraz miejsce w którym to się odbyło oficjalnie stały się Muzeum! Dziś (2.07) otwarto zrekonstruowane wnętrze parteru Kurii Dziekana – zabytkowego Dworku von Kleista oraz stałą, multimedialną wystawę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poświęconą elektrostatyce.
11 października 1745 roku po wielu próbach, Ewald von Kleist dokonał dzieła swego życia – przeprowadził wreszcie udaną próbę z kondensatorem elektrycznym, urządzeniem elektrycznym magazynującym ładunek elektryczny. Odkrycie to zrewolucjonizowało badania nad elektrostatyką na świecie. Jak tego dokonał? Od dziś możecie dowiedzieć się i przekonać samemu w multimedialnym muzeum w Kamieniu Pomorskim!
– Cieszę się, że po latach dworek von Kleista powrócił na mapy historii naszego kraju. Nie ukrywam, że to historyczny moment. Do dzisiejszego dnia przyczyniły się dwie najważniejsze daty. Pierwsze to spotkanie w kurii Szczecińskiej, gdzie wspólnie z księdzem dziekanem mogliśmy gościć u księdza Arcybiskupa Andrzeja Dziegi. Nie wierzyłem i nie wiedziałem czy budynek zostanie przekazany w nasze ręce. Kolejny dzień to 19 marca 2019 rok. Wtedy w siedzibie MHZK podpisaliśmy umowę z Panem Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem na realizację tego wyjątkowego zadania. Najważniejszy dzień to jednak 2 lipca 2021 roku kiedy możemy przekazać i ogłosić, że muzeum – dworek Ewalda von Kleista oddajemy do użytku, za co z całego serca wszystkim w to zaangażowanym dziękuję – powiedział nie kryjąc radości Burmistrz Kuryłło.
Jak podkreślił samorządowiec, budowa tego miejsca to ubogacenie oferty historycznej, edukacyjnej a przede wszystkim turystycznej dla Kamienia Pomorskiego. – To powód do dumy i powiedzenia że Kamień Pomorski to miasto z energia. Muszę Państwu powiedzieć, że to nie ostatni moment, to pierwszy etap przebudowy centrum miasta. Chciałbym podziękować wszystkim tym którzy przyczynili się do realizacji tego dzieła. Słowa uznania dla księdza Arcybiskupa, dziękuję księdzu dziekanowi proboszczowi Dariuszowi Żarkowskiemu. Bo bez wspólnej pracy i zaangażowania to dzieło nie byłoby zakończone. Dziękuję dwóm osobom które doprowadziły do efektu który jest przed nami to dyrektor Grzegorz Kurka oraz pan Błażej Bubnowicz. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa z ówczesnym wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą i marszałkiem Olgierdem Geblewiczem. Dziękujemy Panu Piotrowi Rozpędkowi za to że ten projekt został zrealizowany. Słowa uznania kieruje do Pani Skarbnik i radnych Rady Miejskiej. Niejednokrotnie słyszałem, że prędzej mi kaktus wyrośnie niż coś w tym mieście powstanie – dodał Stanisław Kuryłło.
Georg von Kleist bohater wystawy związał całe dorosłe życie z tym miejscem. Do końca swoich dni, mimo że musiał ostatnie dwa lata zamienić Kamień Pomorski na Koszalin. Tu całe swoje dorosłe życie poświęcił pracy dla Ziemi Kamieńskiej ale również jak pisał w jednym z listów do towarzystwa naukowego w Gdańsku „wszystkie godziny poświęcał z pożytkiem dla nauki”. Jego jednym z odkryć było odkrycie kondensatora i magazynowanie ładunku elektrycznego.
Dokonał tego za pomocą urządzenia nazwanego potem „Kleistche Flasche” – Butelki Kleista. Było to naczynie ze szkła wypełnione wodą i zatkane korkiem, który był przebity na wylot miedzianym drutem. Butelkę można było naładować elektrycznie pocierając pręt np. ręką lub jedwabiem. Poprzez drut i wodę prąd dostawał się do środka naczynia i ładował dodatnio lub ujemnie jego wewnętrzne ścianki. Pojemność elektryczną można było znacznie zwiększyć, pokrywając szkło od zewnątrz i wewnątrz folią-staniolem przewodzącą prąd. Na pomysł, jak zmagazynować ową energię, wpadł von Kleist w następujących okolicznościach: po postawieniu na cynowym talerzu naelektryzowanej szklanki wody i dotknięciu talerza otrzymał silne uderzenie elektryczne, co nasunęło mu pomysł kondensowania prądu. W dalszych doświadczeniach zamiast cynowego talerza używał znanego już wówczas staniolu (cynfolia).
Jak podkreślali przybyli na dzisiejszą uroczystość naukowcy, Kleist za życia nie doczekał się sławy oraz docenienia za swoje odkrycie. Wszystko przez fakt, że przez jakiś czas nie potrafiono odtworzyć przeprowadzonego przez niego doświadczenia.
W dworku renowację przeszły ściany, wymieniono posadzki, drzwi wewnętrzne, instalację wodną, grzewczą oraz elektryczną, a także zamontowano szklany strop nad ekspozycją średniowiecznych murów. Z kolei w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pojawiła się w pełni multimedialna wystawa! Europejskie Towarzystwo Fizyczne (ang. European Physical Society) wraz z Polskim Towarzystwem Fizycznym uznało miasto Kamień Pomorski za miejsce szczególnie ważne dla rozwoju elektrostatyki na świecie tzw. „EPS Historic Site” (Historycznego Miejsca Fizyki EPS).
GALERIA:
47 komentarzy
Piotr mówi:
lip 5, 2021
o godzinie 12:24
A może by tak całą czwórką wpadli na parking przy Barkowym i posprzątali
Anonim mówi:
lip 4, 2021
o godzinie 12:02
Chorzy na kla(e)istrofobię?.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 23:36
Aby przyciągnąć turystów nie wystarczy sama katedra i teraz dworek Klaista, trzeba gminę promować, a nikogo nie było zaproszonego z turystyki, nawet przewodników nie zaproszono, a to głównie oni mogą pomóc w turystyce i ukazać uroki gminy.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 21:31
Ta z Wrzosowa jak się naelektryzuje to będzie grzmiała piorunami-na sesjach.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 19:04
Brawo Panie dyrektorze choć to wszystko zawiłe ufam że wie Pan po co ten fakt
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 17:47
Pani z niebieskimi koralami to kto?
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 17:19
Teraz wszystkim będzie się żyło lepiej….
Anonim. mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 16:04
Jaki gość taka kolejność powitania, a po drugie jaki wkład wnieśli ci w długich sukmanach niech przeproszą najpierw za swoje czyny.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 20:21
Niech ci bandyci po prostu znikają, a przedtem ukarać winnych.
Anonim. mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 12:32
Stachu jak to Stachu on się nadaje tylko do przecinania wstęg.
Obecny mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 11:36
Uroczystość była dobrze przygotowana. Tylko w Kamieniu chyba zapomnieli o precedencji czyli zasadach obowiązujących na uroczystościach świeckich. Nie zachowano właściwej kolejności przy powitaniu gości, uprzywilejowani byli przedstawiciele Kościoła katolickiego. Wstyd.
S. mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 11:27
Warto było przyjść i posłuchać jaki był udział obecnego posła a przedtem wicemarszałka województwa. Załatwianie tematu trwało od 2012 roku.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 10:46
Historia bywa przewrotna. Kleist był Niemcem albo Pomorzaninem i do tego protestantem. Na uroczystość z nim związaną przybywa katolicki biskup mocno podkreślający swoją polskość. Mniej swoje związku z ks. Dymerem. Trochę zabawne.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 13:41
Bo można na tym zbić kasę- dlatego był.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 10:38
W Boże Ciało przy Placu Wolności sprzątano i wycinano trawę wyrastającą między płytami chodników.Ale to było Boże Ciało i na taki luksus jak porządek w Kamieniu Pomorskim nie można przecież liczyć przez cały rok.Poza tym dniem owszem koszą, ale byle jak a trawę niemal wyrywają szpecąc ją a nie pielęgnując.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 10:24
I znowu te klerowskie świnie
Mieszkaniec mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 9:12
Szkoda, że wszyscy goście przyjezdni nie przeszli się przez Kamień Pomorski od zarośniętej ul. Wolińskiej do Mariny przechodząc ul. Mickiewicza, która jest brudna i zarośnięta. Za chwilę nie będzie widać chodników. Na to trzeba zwrócić uwagę bo tego ludzie potrzebują. Czekam na otwarcie ul. Jedności Narodowej. Ciekawe czy kanalizacja jest tam wymieniona ?
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 8:31
A ten w czarnej sukience i fioletowym pasku i czapce po co?
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 10:03
Bo to tak zwany „fircyk w zalotach”… Może coś znowu skapnie? Warto być…
Majrzak mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 7:14
Żałośni malkontenci… Gratulacje za inicjatywę i doprowadzenie pomysłu do końca!
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 6:53
niemiecki prawnik i uczony
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 5:09
Kondensator TOY TOY dajcie tam w okolicy. Mamy XXI wiek.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 0:39
ul.Pocztowa Za dużo lamp na tej ulicy.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 0:10
A gdzie nasza napływowa smierdziucha co z ust co na Staszka mówi „debil” ?
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 23:41
Zero gustu i wyczucia smaku jak można przyjść na uroczystość w tak krótkiej sukience w której biorą udział księża i biskup ,kobieto siedząc z nogą na nogę tyłek na wierzchu .
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 23:16
Rzepa na przecięciu wstęgi? p. Burmistrzu, co poseł PSL ma wspólnego z wystawą von Kliesta? p. Burmistrzu, to niedorzeczne. Tyle kasy pan otrzymuje z PiSu, a tutaj PSL.
S. mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 11:25
Warto było przyjść i posłuchać jaki był udział obecnego posła a przedtem wicemarszałka województwa. Załatwianie tematu trwało od 2012 roku.
Jarek mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 12:03
Gdyby Pan wiedział to pewnie takiego pytania by nie zadał. Pozdrawiam
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 23:09
Radni to porażka dla nas mieszkańców..same sprzedawczyki…a skarbnik??? szkoda słów.
Absolwentka mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 22:46
Co za ćwoki komentują! Niegdyś Kamień Pomorski zasłynął z tak wybitnego odkrywcę kondensatora,a teraz ujawniają się tylko komentujące buraki widzące tylko ścieki….wstyd
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 10:07
Ale wtedy Kamień był niemiecki, to był i porządek i czasami nawet „zasłynął”. Po 1945 to ciągła tandeta i popadanie w ruinę.
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 22:38
A coś ostatnio mówili, że te ziemie od wieków były polskie, bo odzyskane. Ten Kleist to był rdzennym Polakiem czy jakiejś innej nacji?
Z. mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 22:25
Gratulacje dla Dyrektora Grzegorza,to wielkie dzieło nigdy by nie powstało bez Pana zaangażowania i pasji.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 17:40
Też tak uważam pozdrawiam
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 22:06
Ul. Pocztowa Kto odpowiada za oświetlenie ulic ? już 7dni jest Ciemno i niebezpiecznie ?
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 21:58
proponuję zająć się przebudową kanalizacji na ul Lipowej od portu do osadnika Imhoffa Bo po deszczu Ścieki zalewają port
arnold mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 21:54
nic wszystko po staremu ta sama gwardia jak obyło by się bez panów na czarno….
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 21:51
Jacek kaktus goluzda
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 21:15
Frekwencja
– bardzo słaba.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 0:56
To chyba byłeś na innym spotkaniu.
Anonim mówi:
lip 3, 2021
o godzinie 16:36
Bo tam elita tylko zaproszonych a zwykłych ludzi nie brano pod uwagę
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 21:03
proponuję zająć się przebudową kanalizacji na ul Lipowej portu od do osadnika Imhoffa Bo po deszczu Ścieki zalewają port
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 21:01
A toalety w centrum dalej nie ma ,krzaków też nie ma. Wstyd.
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 19:59
„Słowa uznania kieruje do Pani Skarbnik i radnych Rady Miejskiej. Niejednokrotnie słyszałem, że prędzej mi kaktus wyrośnie niż coś w tym mieście powstanie – dodał Stanisław Kuryłło.” Jeżeli radni i skarbnik mówią tak to nie ma się czemu dziwić, że Kamień wygląda jak wygląda. ;)
Anonim mówi:
lip 2, 2021
o godzinie 19:54
Ciekawe jak to na siebie zarobi xD
WSZYSTKO Fajnie mówi:
lip 4, 2021
o godzinie 9:33
Fajne to Muzeum – Fajni są też Ci Goście w Nim / Fajnie ma Właściciel Budynku który wynajmuje za 1/20 spłaty Kredytu miesięcznie / Fajny Układ – Wszystko Takie Fajne w Tym Kamieniu – Fajne nawet Śmieci / i Fajna będzie ich Utylizacja – Taka Fajna Prywatna / Fajne miejsce utworzone niby dla ludzi a obsadzone Kolesiami – Fajni Ci nauczyciele – Kiedyś WFU i Geografii w Podstawówce – Dzisiaj Fajni Dyrektorzy – Pozdrawiam Fajnych Ludzi z Kamienia
Anonim mówi:
lip 4, 2021
o godzinie 13:36
Lepiej tego nie można ująć ,ordery dla radnych za przewrotność .