Donald Tusk ma ponownie przejąć władzę w partii. „To będzie powrót Donalda Tuska do polityki na 110 procent” zapowiadał tuż przed Radą dotychczasowy przewodniczący partii Borys Budka.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że zgodnie ze statutem partii prawdopodobnie Rada Krajowa zdecyduje o powierzeniu Donaldowi Tuskowi stanowiska pełniącego obowiązki przewodniczącego Platformy. Wcześniej Rada będzie musiała powierzyć mu stanowisko jednego z wiceprzewodniczących, bo w tej chwili jest tylko honorowym szefem partii, a Borys Budka będzie musiał zrezygnować ze stanowiska.

Interesujące będzie stanowisko innego wiceszefa partii – Rafała Trzaskowskiego, który kilka dni temu zadeklarował, że jest gotów walczyć o fotel przewodniczącego. Prezydent Warszawy prawdopodobnie będzie mógł to zrobić dopiero za kilka miesięcy, podczas otwartych wyborów szefa Platformy.

Borys Budka wypowiedział się dla dziennikarzy po piątkowym posiedzeniu prezydium zarządu PO, któremu, jak mówił, przedstawił szczegóły scenariusza powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Będzie zaprezentowany przez mnie jako przewodniczącego Platformy konkretny scenariusz. Na razie przedstawiłem go rozszerzonemu prezydium zarządu Platformy, jutro przedstawiam go zarządowi Platformy. To mój autorski scenariusz, w porozumieniu z przewodniczącym Tuskiem, włączający bardzo mocno Donalda Tuska do krajowej polityki – mówił Budka. Udało mi się zaprosić Donalda Tuska, by bardzo aktywnie, na 100 procent, a nawet na 110 procent wrócił do polskiej polityki – dodał.