Po 276 latach od przeprowadzenia udanej próby z kondensatorem elektrycznym, Ewald Jurgen von Kleist oraz miejsce w którym to się odbyło oficjalnie stały się Muzeum! Dziś (2.07) otwarto zrekonstruowane wnętrze parteru Kurii Dziekana – zabytkowego Dworku von Kleista oraz stałą, multimedialną wystawę w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poświęconą elektrostatyce.

11 października 1745 roku po wielu próbach, Ewald von Kleist dokonał dzieła swego życia – przeprowadził wreszcie udaną próbę z kondensatorem elektrycznym, urządzeniem elektrycznym magazynującym ładunek elektryczny. Odkrycie to zrewolucjonizowało badania nad elektrostatyką na świecie.  Jak tego dokonał? Od dziś możecie dowiedzieć się i przekonać samemu w multimedialnym muzeum w Kamieniu Pomorskim!

– Cieszę się, że po latach dworek von Kleista powrócił na mapy historii naszego kraju. Nie ukrywam, że to historyczny moment. Do dzisiejszego dnia przyczyniły się dwie najważniejsze daty. Pierwsze to spotkanie w kurii Szczecińskiej, gdzie wspólnie z księdzem dziekanem mogliśmy gościć u księdza Arcybiskupa Andrzeja Dziegi. Nie wierzyłem i nie wiedziałem czy budynek zostanie przekazany w nasze ręce. Kolejny dzień to 19 marca 2019 rok. Wtedy w siedzibie MHZK podpisaliśmy umowę z Panem Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem na realizację tego wyjątkowego zadania. Najważniejszy dzień to jednak 2 lipca 2021 roku kiedy możemy przekazać i ogłosić, że muzeum – dworek Ewalda von Kleista oddajemy do użytku, za co z całego serca wszystkim w to zaangażowanym dziękuję – powiedział nie kryjąc radości Burmistrz Kuryłło.

Jak podkreślił samorządowiec, budowa tego miejsca to ubogacenie oferty historycznej, edukacyjnej a przede wszystkim turystycznej dla Kamienia Pomorskiego. – To powód do dumy i powiedzenia że Kamień Pomorski to miasto z energia. Muszę Państwu powiedzieć, że to nie ostatni moment, to pierwszy etap przebudowy centrum miasta. Chciałbym podziękować wszystkim tym którzy przyczynili się do realizacji tego dzieła. Słowa uznania dla księdza Arcybiskupa, dziękuję księdzu dziekanowi proboszczowi Dariuszowi Żarkowskiemu. Bo bez wspólnej pracy i zaangażowania to dzieło nie byłoby zakończone. Dziękuję dwóm osobom które doprowadziły do efektu który jest przed nami to dyrektor Grzegorz Kurka oraz pan Błażej Bubnowicz. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa z ówczesnym wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą i marszałkiem Olgierdem Geblewiczem. Dziękujemy Panu Piotrowi Rozpędkowi za to że ten projekt został zrealizowany. Słowa uznania kieruje do Pani Skarbnik i radnych Rady Miejskiej. Niejednokrotnie słyszałem, że prędzej mi kaktus wyrośnie niż coś w tym mieście powstanie – dodał Stanisław Kuryłło.

Georg von Kleist bohater wystawy związał całe dorosłe życie z tym miejscem. Do końca swoich dni, mimo że musiał ostatnie dwa lata zamienić Kamień Pomorski na Koszalin. Tu całe swoje dorosłe życie poświęcił pracy dla Ziemi Kamieńskiej ale również jak pisał w jednym z listów do towarzystwa naukowego w Gdańsku „wszystkie godziny poświęcał z pożytkiem dla nauki”. Jego jednym z odkryć było odkrycie kondensatora i magazynowanie ładunku elektrycznego.

Dokonał tego za pomocą urządzenia nazwanego potem „Kleistche Flasche” – Butelki Kleista. Było to naczynie ze szkła wypełnione wodą i zatkane korkiem, który był przebity na wylot miedzianym drutem. Butelkę można było naładować elektrycznie pocierając pręt np. ręką lub jedwabiem. Poprzez drut i wodę prąd dostawał się do środka naczynia i ładował dodatnio lub ujemnie jego wewnętrzne ścianki. Pojemność elektryczną można było znacznie zwiększyć, pokrywając szkło od zewnątrz i wewnątrz folią-staniolem przewodzącą prąd. Na pomysł, jak zmagazynować ową energię, wpadł von Kleist w następujących okolicznościach: po postawieniu na cynowym talerzu naelektryzowanej szklanki wody i dotknięciu talerza otrzymał silne uderzenie elektryczne, co nasunęło mu pomysł kondensowania prądu. W dalszych doświadczeniach zamiast cynowego talerza używał znanego już wówczas staniolu (cynfolia).

Jak podkreślali przybyli na dzisiejszą uroczystość naukowcy, Kleist za życia nie doczekał się sławy oraz docenienia za swoje odkrycie. Wszystko przez fakt, że przez jakiś czas nie potrafiono odtworzyć przeprowadzonego przez niego doświadczenia.

W dworku renowację przeszły ściany, wymieniono posadzki, drzwi wewnętrzne, instalację wodną, grzewczą oraz elektryczną, a także zamontowano szklany strop nad ekspozycją średniowiecznych murów. Z kolei w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej pojawiła się w pełni multimedialna wystawa! Europejskie Towarzystwo Fizyczne (ang. European Physical Society) wraz z Polskim Towarzystwem Fizycznym uznało miasto Kamień Pomorski za miejsce szczególnie ważne dla rozwoju elektrostatyki na świecie tzw. „EPS Historic Site” (Historycznego Miejsca Fizyki EPS).

GALERIA:

« z 36 »