W wyjątkowej atmosferze – Hymnem  Gaude Mater Polonia oraz  minutą ciszy dla ofiar pandemii rozpoczęto uroczystość. Konferencja  pod hasłem „Kreatywny i bezpieczny Senior w Regionie”, przebiegała dzięki  współfinansowanym środkom z  Województwa Zachodniopomorskiego.

Piękne  jubileuszowe   życzenia osobiście przekazał  Maciej Zieliński  Burmistrz Golczewa, w formie listów były gratulacje  od Marszałek Anny Bańkowskiej członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Prezes Magdaleny Richter z UTW w Szczecinie, Prezes Marii Mitek z Barlineckiego UTW, Prezes Zofii Michalewicz z UTW w Goleniowie.

Cenimy wyjątkową i wieloletnią obecność i współpracę z  Panią dr Małgorzatą  Moś z Uniwersytetu  Szczecińskiego, opiekuna merytorycznego, naukowego, dydaktycznego, przyjaciela, która przy jubileuszowej okazji  wystąpiła po raz kolejny jako  wolontariuszka  z  wykładem  naukowym  pt. „Refleksje o czasie i na czasie”. We współpracy   z  Dr Wiktorem Moś,  wykładowcą WSH TWP w Szczecinie, dyrektorem Centrum Doradztwa Zawodowego w Szczecinie   mogliśmy  uczestniczyć w   ciekawych warsztatach i  wykładach na powyższy temat. 

Pan dr  Wiktor  Moś w  imieniu Dziekan dr Grażyny Leśniewskiej z Wydziału Nauk Społecznych WSH TWP w Szczecinie  oraz Rektora dr hab. Waldemara Urbanika odczytał Listy  Gratulacyjne z życzeniami na kolejne  pomyślne lata  z sukcesami pięknych rocznic. 

Życzenia   na dalszą współpracę w zakresie  medycyny  zaproponował  dr n. med. Ireneusz Mazurski. Natomiast Wiktoria Kiełbasa reprezentująca Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie wystąpiła w   koncercie pt. „Muzycznych wspomnień czar”, za piękną artystyczną atmosferę i miłe wspomnienia dziękujemy.  Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej reprezentowała wiceprezes Maria Kozieło –  życzyła dalszej owocnej współpracy miedzy organizacjami.  W uroczystości udział wzięli: Ks. Robert Dąbrowski Wikariusz z  Parafii Golczewa, oraz Stefan Sitkowski Przewodniczący  Rady Pożytku Publicznego przy UM w Golczewie. 

Były życzenia  od zaprzyjaźnionych UTW z Regionu m.in.: Grażyny Paś Prezes UTW z  Kamienia Pomorskiego, Barbary Muchy Prezes z UTW Nowogard, Prezes Ireny Kwiatkowskiej  – Pająk z UTW w Trzebiatowie,  Wiceprezesa Bartka  Nowaka z Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Międzyzdrojach. Prezesi wraz z delegacjami uczestniczyli w uroczystości.

 Zaproszenie przyjęła  Pani  Ola Horoszko – Klusek prowadzącą warsztaty z psychodietetyki z Gabimetu ParasOlka Balanced Body School z Kamienia Pomorskiego, która zaprosiła do kontaktu osobistego i mailowego oraz uczestnictwa w zaplanowanych warsztatach.

Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną z  historii UTW  w latach 2012- 2020,   to były wzruszające chwile,  uświadamiające jak wiele się działo i jak szybko mija czas.  Za wspólne Szczęśliwe – Tamte dni i lata – Dzjękujemy! Dziękujemy również Wiktorii Kiełbasie z GOKiS w Golczewie za pomoc w przygotowaniu prezentacji . 

Rok 2021 jest dla nas rokiem jubileuszowym, podsumowaniem  10 – letniej działalności,  współpracy z organizacjami, uczelniami, instytucjami kultury, urzędami i firmami wspierającymi Seniorów w Regionie. Oficjalnie zakończyliśmy  rok po raz dziesiąty,  jednak  główne obchody są zaplanowane na  23 października 2021. Roczne odizolowanie nauczyło nas jak funkcjonować w reżimie sanitarnym. Dziś po akcji szczepienia Seniorów z zachowaniem w dalszym ciągu obostrzeń sanitarnych snujemy  plany na odreagowanie po trudnych i często bolesnych przeżyciach pandemicznych. 

Cieszymy się, że wracamy małymi kroczkami do normalności i możemy uczestniczyć w projekcie pt.  „Nauka kluczem do świata”  w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność  nauki” a realizowanym przez Wyższą  Szkołę Humanistyczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Zabezpieczone są środki na transport,  na zajęcia i wykłady,  wydarzenia kulturalne w tym bilety wstępu do Teatru Polskiego, Współczesnego, Opery i  Filharmonii oraz inne atrakcje. 

Tymczasem przed nami zajęcia dydaktyczne w lipcu br. w siedzibie uczelni. Zaproponowane tematy: „Piękno świata. Ukazanie możliwości realizacji programów turystycznych dla seniorów”. „Kobiety Japonii”,  „Higiena , pielęgnacja ciała twarzy, podologia, pielęgnacja paznokci”. Tak więc,  czeka nas wiele miłych spotkań z wykładowcami WSH TWP w Szczecinie.

UTW w Golczewie po raz kolejny pozyskało środki na realizację projektu „Kreatywny i bezpieczny Senior w Regionie”  z Urzędu Marszałkowskiego, Województwa Zachodniopomorskiego. 

 Zależy nam na utrzymaniu poczucia przynależności do grupy i organizacji przez lata budowanej sieci wzajemnego wsparcia. Wierzymy w bezpieczny czas spotkań i realizacje marzeń. Głównym celem przedsięwzięcia jest skupienie na działaniach terapeutycznych, eliminowaniu negatywnych emocji szczególnie przed lękiem zarażenia wirusem,  promowaniu zdrowego stylu życia oraz zagospodarowanie czasu,  który przyniesie satysfakcję z podejmowanych działań. 

Powyższe projekty  będą realizowane przez Słuchaczy UTW z Gminy Golczewa i Przybiernowa, przez Seniorów z Regionu podczas VII Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku (koniec sierpnia).  Po raz  kolejny została uruchomiona Błękitna infolinia  pn. „Wcale nie tacy sami” Dostępność poprzez kontakt telefoniczny mailowy z wykwalifikowanym psychologiem, dietetykiem znaną nam Panią Olą Horoszko – Klusek. Odbędą się  dwa warsztaty z zakresu zarządzania własną energią: „Seniora przepis na dobry dzień”,  „Potrafię kreować nową rzeczywistość”. 

Kolejne dwa warsztaty: „Szydełkiem po sznurku – szydełkowanie w nowej odsłonie”,   drugi warsztat „Uszyj to sam”, w tym szycie użytkowe, dekoracyjne. Oba warsztaty poprowadzi Pani Agnieszka Szwajkowska. 

Będziemy kontynuować ćwiczenia usprawniające z Panią Reginą Mąkowską, a także  zajęcia w zespole śpiewaczym Maliny pod kierunkiem Pana Andrzeja Koniecznego. Odbędą się warsztaty konsumenckie – Koronawirus nadzwyczajna sytuacja konsumenckie pytania i odpowiedzi. Poprowadzi Pani Alfereda Gorzkiewicz.

Wiele osób w czasie pandemii wróciło do rękodzieła, robótek na drutach,  szydełku czy szycia na maszynie, malarstwa i rysunku. Okres pandemii niektórzy wykorzystali twórczo. Dobre przykłady można było podziwiać podczas uroczystości na okazałej  wystawie „łapaczy snów” przygotowanej przez   Helenę i Mariana Włodarczyków, ciekawe układy z kamieni, piękne obrazki przedstawiła  Maria Sadłocha, oraz swoiste rękodzieło sztuki użytkowej eksponowała   Marianna Michalak. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim,  którzy przyczynili się do rozwoju naszego Uniwersytetu,  a szczególnie  Państwu Grażynie i Wiesławowi Żelek,  Ludwikowi i Bartoszowi  Sadłocha, Darczyńcom z Firmy Lewiatan,  pracownikom GOKiS, Biblioteki i Urzędu Miejskiego w Golczewie. Dziękuję  za wszelką pomoc i dobre słowo. 

Dziękuję Helenie i Marianowi Włodarczykom za okazane wsparcie podczas uczestnictwa w wernisażach wystawy wędrującej, oraz innych uniwersyteckich akcjach.  Zarządowi za współpracę i Wam Drodzy Słuchacze z Gminy Golczewa i Przybiernowa za  uczestnictwo  w proponowanych ofertach. Praca Zarządu to praca oparta na wolontariacie, dlatego dziękuję serdecznie Paniom:  Zenobii Ciechanowicz, Marii Sadłocha, Mariannie Michalak, Elżbiecie Sitkowskiej, Członkom komisji rewizyjnej:  Helenie Włodarczyk, Alinie Król, Alfredzie Kołodziejek i Alfredzie Gorzkiewicz- księgowej.

Choć przed nami wakacje,  to po tak długim okresie izolacji  czeka nas miła realizacja wcześniej wymienionych działań, korzystania z ciekawej oferty i aktywnego uczestnictwa.  Życzę udanego odpoczynku w zdrowiu i pogodzie ducha,  przy wykorzystaniu czasu na  rozrywkach, aktywności i osobistym rozwoju. Do zobaczenia!

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska – Prezes UTW w Golczewie
Foto- Ola Horoszko – Klusek, Wiktoria Kiełbasa.