27 kwietnia 2018 r. Chór Julin z Wolina obchodził swoje 10-lecie. Uroczystość zorganizowana została w Dworku Wolińskim, Chór  wykonał koncert jubileuszowy, podczas którego zaproszeni goście mogli usłyszeć nie tylko przepiękne brzmienie głosów chórzystów, ale również grę na własnoręcznie wykonanych i zaprojektowanych instrumentach  Rury Józefa stworzone przez dyrygenta chóru – pana Józefa Romanowskiego.

Podczas uroczystości  wręczone zostały odznaczenia przyznane przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Szczecinie. Pan Józef Romanowski dyrygent Chóru Julin otrzymał Złotą Odznakę z Laurem, która przyznawana jest po 15 latach działalności za szczególne i wybitne osiągnięcia w dziecinie upowszechniania kultury muzycznej realizowanej przez PZChiO. Odznaczenia otrzymały również wszystkie chórzystki Chóru srebrne i brązowe.

Po koncercie Chór Julin otrzymał gratulacje i życzenia m.in. od Burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza, Dyrektora Muzeum Ryszarda Banaszkiewicza, Dyrektor Ośrodka Kultury Joannę Kulikow, delegacji zespołów muzycznych „Ostromice Kapela”, Chóru Cantilena z Międzyzdrojów, przedstawicieli Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Szczecinie oraz od pana Andrzeja Mleczko, który wystąpił w roli prowadzącego uroczystość.

 „CHÓR GMINNY” to pierwsza oficjalna nazwa zespołu na przestrzeni pierwszego roku pracy (2008 r.) Nazwa „JULIN” (Wolin) została zaproponowana przez chórzystkę Grażynę Krupa i jest to oficjalna nazwa zespołu od 2009 roku. Józef Romanowski, dyrygent chóru „JULIN” znany również ze swoich instrumentów „RURY JÓZEFA”. Strojenie swoich rur godzi ze strojeniem żywego instrumentu jakim jest chór ludzkich głosów. Tutaj słowo zastępuje klucz stroiciela, a ucho służy za kamerton. W końcu każdy chórzysta staje się stroicielem własnego głosu.

„ JULIN ” jest zespołem wokalnym żeńskim 3 i 4 głosowym. Fenomenem zespołu są wysokie soprany i niskie alty, co pozwoliło wykonać na M.T.P.CH. W Międzyzdrojach utwory współczesnych kompozytorów Piotra Jańczaka i Krzesimira Dębskiego  4 głosowe „ De Profundis ” , „ Laudate ” i „ Kyrie

Aktualny stan  osobowy chóru „ JULIN ” Soprany I Iwona Stolarczyk, Elżbieta Tysiąc Soprany II Katarzyna Piotrowski, Wiesława Woszczyk, Alty I Grażyna Siwecka, Emila Kopańska Elżbieta Suchańska, Jolanta Trepko

Mecenasem chóru „ JULIN ” jest Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, dyrygentem Józef Romanowski.  Siedzibą chóru „ JULIN ” od 2012 roku jest Dworek Woliński pod opieką Ryszarda Banaszkiewicza, dyrektora Muzeum Wolina. „ JULIN ” z wdzięcznością wspomina życzliwość swoich dawnych gospodarzy O.S.P. z prezesem Andrzejem Wróblewskim i Szkołę Podstawową  Nr 1 w Wolinie.